Viofo A119 / A119 GPS Araç Kamerası Detaylı İncelemesi

Editörün değerlendirmesi

Image00010u

Bu inceleme 19 OCAK 2018 tarihinde güncellenmiştir.

ŞUANDA İNDİRİMDE. İNCELEMEMİN EN ALTINDAN GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİNE VE İNDİRİM KUPONLARINA ULAŞABİLİRSİNİZ. 

Viofo A119 GPS incelemesinin altında 790 adet yorum bulunmaktadır. Aradığınız bilgiyi incelememde bulamazsanız yorum kısmından danışabilirsiniz.

Image00018u-1024×578
Image00016u
Image00010u-1028×525
Image00017u-1024×578
Image00016u-1024×578
Image00013u-1024×578
Image00012u-1024×578

2015 yılının en çok satılan araç kamerası Viofo A118c modelinin yeni versiyonu olarak piyasaya sunulan Viofo A119 modeli, daha güçlü chipsete sahip. 2016 yılının ikinci yarısından sonra piyasaya giren Viofo A119 modeli şuan en çok tercih edilen, en sorunsuz araç kamerası. 1440p 30 FPS veya 1080p 60 FPS çekim yapabiliyor. 128 GB micro SD kart desteği sayesinde diğer kameralara göre, geriye dönük olarak daha uzun süre görüntü saklayabiliyor.

Yüksek çözünürlükte kayıt yapmasının dışında en büyük özelliği, çok iyi gizlenebilir olması. Araç içinden ve dışından bakıldığı zaman göze çarpmıyor. Yapışkanlı tutucusu sayesinde vakumlu tutuculu kameralarda olan titreşim problemi olmuyor. Ayrıca kapasitörlü batarya(nedir?) kullanması cihazın çok uzun süre sorunsuz kullanılabileceğinin habercisi.

Artık yeni araç kameralarının bir çoğunda bulunan sürücü asistanı özelliği Viofo A119 modelinde de sunuluyor. Viofo A119‘un Türkçe dil desteği bulunuyor (Türkçe çeviri için Erdal TAŞKIN’a teşekkür ederiz). 128 GB micro SD kart desteği bulunuyor.

Tüm araç kameralarında bulunan döngüsel kayıt özelliği Viofo A119 modelinde de bulunuyor. Döngüsel kayıttan kısaca bahsetmek gerekirse; cihaz videoları parçalara bölerek kayıt yapar (3dk-5dk-10dk). Örnek vermek gerekirse 1 saatlik çekimi 3 dakikalık 20 parça halinde yapar. Kart kapasitesi 1 saat ise 1 saatlik alan dolduktan sonra ilk 3 dakikalık kaydı silip üstüne yazar. Bu döngü şeklinde devam eder. Kamerada sürekli olarak son 1 saatlik görüntü saklanır. Silinmesini istemediğiniz bir görüntü yakalarsanız acil durum tuşuna basarak 3 dakikalık kaydı döngünün dışında bırakıp otomatik başka klasöre taşıyabilirsiniz.

Gece ve gündüz çekim kalitesi gerçekten çok başarılı. 2017 yılında Viofo firması A119‘dan daha gelişmiş gece çekim kalitesine sahip sony cmos’lu Viofo A119s modelini piyasaya çıkardı. Aradaki netlik farkı çok aşırı olmasa da daha iyi gece çekim kalitesi isteyenler Viofo A119s modelini de düşebilir (Viofo A119s incelemesi). Cihaza telefonlarda olduğu gibi düzenli güncellemeler yapılarak, çekim kalitesi ve özellikleri hala geliştiriliyor. En son yapılan güncellemeyle birlikte kamera park modu özelliği eklendi.

TEK PARÇA VİDEOLU İNCELEME

ARTI YÖNLERİ

 • 1440p 30 FPS video kaydı,
 • Türkçe dil desteği,
 • Şerit takip uyarısı,
 • Çarpışma uyarısı,
 • WDR,
 • Park modu,
 • Novatek 96660 chipset
 • OV4689 cmos,
 • 128 GB hafıza kartı desteği,
 • 160 derece çekim açısı,
 • Ses kaydı,
 • Time lapse video kaydı,
 • G-sensör,
 • Bilgilendirme ledleri açılıp kapatılabiliyor,
 • Çok iyi gizlenebilir,
 • Video çekimi sırasında fotoğraf çekimi,
 • Lensin aşağı, yukarı, sağa ve sola döndürülebilir olması,
 • (GPS’li modelde) Video altında koordinat ve hızın görünmesi,
 • Videonun altına istenilen yazının yazılabilmesi,
 • Videonun altına plaka yazılabilmesi,
 • Acil durum tuşu,
 • Uzun ömürlü kapasitörlü batarya, (nedir?)
 • Çift çıkışlı şık araç şarjı.

EKSİ YÖNLERİ

 • Sürücü asistanı özelliği sadece 1080p 30 FPS çözünürlükte çalışıyor,
 • Tüm tuşlarında aydınlatma ledi yok.

BİLİNEN SORUNLARI 

Bu sorunların hepsi cihazda sürekli olarak mevcut değil. Farklı sorunlar farklı cihazlarda görülmüştür.

 • Kullanıma bağlı olarak bir süre sonra GPS modülünün üstündeki şarj girişinden enerji verince ekranda titreme ve kart hatası uyarısı verebiliyor.
  Çözümü: Bu sorun Viofo firmasının geliştirmesiyle yeni cihazlarda mevcut değildir. Yeni tip GPS modülüyle bu sorun çözülmüştür. Zapals’da satılan A119 GPS’ler yeni tip GPS modüllüdür. Eski tip gps modüllüne sahip olan kameraların yanındaki şarj girişine bağlayarak kullanıldığı zaman hem GPS çalışıyor hem enerji problemi çözülüyor. Detaylı anlatımı: http://www.arac-kamera.com/viofo-a119-a119s-acilip-kapanma-sorunu/15790
 • Video arka planında parazit sesi gelmesi.
  Çözümü: Ayarlardan “bip sesi” özelliğini açıksa kapalı, kapalıysa açık olarak değiştirirseniz parazit sesleri yok oluyor.
 • Viofo açılış ekranında takılma problemi.
  Çözümü: Sorunun sebebi yazılım. Yazılım güncellemesiyle bu problem düzeltildi. V2.05’den eski versiyonlu cihazlar Viofo açılış ekranında takılabiliyor. Yazılımı güncelleyerek sorun çözülüyor. Detaylı anlatımı: http://www.arac-kamera.com/viofo-a119-a119s-acilista-viofo-yazisinin-takilmasi/15785
 • Kayıt yapar gibi görünüp, kartın içi boş olabiliyor.
  Çözümü: Bu sorunun sebebi hafıza kartı. Kullandığınız kart uyumsuz veya arızalı. Hafıza kartını değiştirerek sorun çözülüyor.
 • A119 araç kamerasının kayıtları açılıyor veya bozuk olarak görünebiliyor.
  Çözümü: Hafıza kartı kameraya takılıyken, kaydı durdurduktan sonra ok tuşuyla galeriye girin. Videolar otomatik olarak onarılacak ve bilgisayardan izlenebilir hale gelecektir.
 • Kamera açılıp kapandığı zaman ayarlar sıfırlanıyor.
  Çözümü: Bu sorunun sebebi yazılımdır. Güncellemeyle çözülebilir. Aşağıdaki linkten adımları takip ederek sorunu çözebilirsiniz.
  http://support.viofo.com/helpdesk/attachments/19005133069

ARAÇ ÜZERİNDE GÖRÜNÜMÜ

ÇÖZÜNÜRLÜK

Viofo A119 modeli araç kameralarında alışık olmadığım kadar yüksek çözünürlükte kayıt yapıyor.

DESTEKLEDİĞİ ÇÖZÜNÜRLÜKLER
1440p 30 FPS 1296p 30 FPS 1080p 60 FPS 1080p 30 FPS
720p 120 FPS 720p 60 FPS 720p 30 FPS  

PARK MODU

Viofo firması cihaz güncellemesiyle birlikte park modu özelliği ekledi. Park modunun mantığı oldukça basit. Kamera hareket algılamadığı zamanlarda karttaki alandan tasarruf sağlamak için hızlandırılmış video (time lapse) çekiyor. Hareket algıladığı zaman normal kayda otomatik olarak dönüyor. Hareket algılamadığı zamanlardaki video hızını ayarlardan kendiniz seçebiliyorsunuz. Bu özelliği kullanmak için incelemenin sonlarında bahsettiğim OBD2 şarj kitine ihtiyacınız var. Özellik sadece OBD2 kablosuyla sürekli enerji verilerek çalıştırabiliyor. Satın alınan cihazlar güncel yazılımla gelmeyebiliyor. Park modu özelliğini cihazınıza eklemek için güncelleme yapmanız gerekebiliyor. Yazımın devamında güncelleme anlatımı mevcut.

Park modunu açmak için sadece 2 ayar yapılıyor. Ayarlardan park modu açılıyor ve park modunun FPS’i seçiliyor. Park modunu açtıktan sonra time lapse veya park modu ayarlarıyla oynarsanız, park modu otomatik olarak devre dışı kalmaktadır.

Park modundaki hızlandırılmış video örneği;

GPS ÖZELLİĞİ – (SADECE GPS’Lİ MODELDE)

Viofo A119 modelinin GPS’li versiyonunu alırsanız;
Videonun sol altında da görebileceğiniz gibi, videoya aracın koordinat ve hız bilgilerini kayıt ediyor. Kaza anında “hızlı gidiyordun” suçlamaları önüne geçmek için güzel bir kanıt. Bu özelliği cihazın ayarlarından kişiselleştirebiliyoruz. Sadece hız, sadece koordinat, hız ve koordinat birlikte veya tamamen kapalı olarak kullanılabiliyor. Ayrıca güncel tarih ve saat bilgisini uydudan alabiliyor. GPS’i kullanmak için sim karta veya extra ödeme yapmaya ihtiyaç yoktur. Ücretsiz olarak uydudan araç hız ve koordinat bilgileri alınır ve videoya eklenir.

GPS özelliği hakkında bilinen bir yanlışa değinmek istiyorum. Araç kameralarındaki GPS özelliği uzaktan erişim için değildir. Aracınıza uzaktan erişerek konumunu öğrenemez veya videolara ulaşamazsınız.

ANDROID İÇİN GPS PROGRAMI – ÜCRETSİZ

A119 GPS’in verilerini telefondan harita üzerinden okumak için Android uygulaması bulunuyor. Aşağıdaki linkten Android telefonunuza ücretsiz olarak play store’dan GPSCAM uygulamasını indirebilirsiniz. Araç kameraları için GPS izleme uygulamasını geliştiren Muammer DÖNMEZ‘e teşekkür ederiz.

Android için GPSCAM
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mmr.gpscam

BİLGİSAYAR İÇİN GPS PROGRAMI – DENEME SÜRÜMÜ

A119 GPS’in verilerini daha iyi okuyabilmek için programı bulunuyor. Programıyla videoları izlerken harita üzerinden aracın o anda nerede olduğunu hızını görerek videoyu izleyebilirsiniz. Aşağıdaki görselden programın ön izlemesine ulaşabilirsiniz.GPS programı 1080p 30 FPS çözünürlüğe kadar ücretsizdir. Daha üst çözünürlük için lisans satın almanız gerekmektedir.

Mac için Dashcamviewer
https://s3.amazonaws.com/aws-website-dcv-downloads-c8kwd/dcv/Dashcam_Viewer_v2.7.2.dmg

Windows için Dashcamviewer
https://s3.amazonaws.com/aws-website-dcv-downloads-c8kwd/dcv/DashcamViewerWin_v2.7.2.zip

GPS modülünün sökülüp takılması;

TUŞLARI ve İŞLEVLERİ

Kameranın üzerinde toplam 5 tane tuş bulunuyor.
Image00010u
Sol üstten sırayla;
1.tuş: Cihaz kapalıyken kısa basılırsa cihazı açar, cihaz açıkken kısa basılırsa cihazın ekranını kapatır, cihaz açıkken uzun basılırsa cihazı kapatır.
2.tuş: ayarları açıp kapatır, video kaydı sırasında basılırsa fotoğraf çeker.
3.tuş kaydı başlatıp sonlandırır. Menü sayfasındayken yukarı tuşu olarak çalışır.
4.tuş kayıt sırasında basılırsa acil durum tuşu olarak, kayıt dışında “ok” (onay) tuşu olarak çalışır. Kayıtta değilken bu tuşa basılırsa video/fotoğraf galerisine girer.
5. tuş menü sayfasında aşağı tuşu olarak çalışır, kayıtta ve normal video kısmında ses kaydını açıp kapatır.

KAPASİTÖRLÜ BATARYA

Artık yavaş yavaş çoğu araç kamerasında görmeye başladığımız kapasitör, A119s modelinde de mevcut. Kapasitörlü kameranın ne gibi avantajlarından olacağından bahsedecek olursam; Pilli araç kameraları güneşin altında sürekli ısınır ayrıca sürekli şarj olması yüzünden de batarya ömrü oldukça kısalır. Normal kullanılan bir araçta pilin ömrü 1 seneyi geçmez. Kapasitörse çok az enerji tutabilen ama çok uzun ömürlüdür. Kameranın enerjisi kesildikten sonra video kaydını sonlandırıp, kamerayı güvenli şekilde kapatacak kadar enerji tutar. Enerjiye bağlı olmadığı sürece kapasitörlü cihazlar açılmaz.

AYARLANABİLİR LENS

Kameranın lensi sağa, sola, yukarıya ve aşağıya camın eğimi ve bombesine göre ayarlanabiliyor. Kamera tamamen dik bir şekilde yapıştırıldığında da aracın önünü görecek şekilde ayarlanabiliyor. Minibüs, otobüs, kamyonlar için de uygundur.

SÜRÜCÜ ASİSTANI

A119 araç kamerası çarpışma ve şeritten ayrılma uyarılarına sahip. Aşağıdaki videodan bu özelliğin işlevini daha iyi görebilirsiniz. Bu özellik sadece 1080p 30 FPS çözünürlükte kullanılabilir. Sürücü asistanı özelliği açıldığı zaman kamera otomatik olarak çözünürlüğü 1080p 30 FPS olarak ayarlamaktadır.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME – A119 GPS V2 MODELİ

Kamerayla GPS modülü arasında olan enerji aktarmaya yarayan pinlerinden kaynaklı sorundan dolayı kamera yenilendi. Kameranın GPS modülü ve GPS modülünü kameraya bağlayan pinler değiştirildi. Yenilenen model A119 GPS V2 olarak geçiyor. A119 GPS V2 versiyonu Aliexpress’de oldukça pahalı. Şuan yeni versiyonu en uygun fiyata Zapals’dan alabilirsiniz. Satın alma linkleri incelemenin en altındadır. A119 GPS V1 ve A119 GPS V2 modellerinin GPS modülleri birbirine uyumlu değil. V1’in GPS modülü V2’ye hiç geçmiyor, V2’nin GPS modülü V1’in kamera üzerindeki pinlerine yetişmiyor. Kameranızın V1 mi V2 mi olduğunu anlamanın en basit yolu kameranın arkasına bakmak.

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi V1 modeliyle V2 modelinin seri numaraları farklı. V2 modeli A119V2G1 olarak başlarken V1 modeli A119-G1 olarak başlıyor. Diğer bir yöntemse pinlere bakmak. V1 modelinin kameranın arkasında olan pinleri çukurlu ve ucları yuvalar, V2 modelinin pinleri kamerayla aynı seviyede ve köşeli.

VİDEO BOYUTLARI

32 GB, 64 GB ve 128 GB micro SD kartla cihazın saklayabileceği video uzunluklarını tablo şeklinde listeledim. 

32 GB kart 64 GB kart 128 GB kart 
1440p 30 FPS – 3 saat 13 dakika, 1440p 30 FPS – 6 saat 14 dakika, 1440p 30 FPS – 12 saat 39 dakika,
1296p 30 FPS – 3 saat 13 dakika, 1296p 30 FPS – 6 saat 14 dakika, 1296p 30 FPS – 12 saat 39 dakika,
1080p 60 FPS 3 saat 13 dakika, 1080p 60 FPS 6 saat 14 dakika, 1080p 60 FPS 12 saat 39 dakika,
1080p 30 FPS 4 saat 19 dakika, 1080p 30 FPS 8 saat 16 dakika, 1080p 30 FPS 16 saat 47 dakika,
720p 120 FPS 3 saat 13 dakika, 720p 120 FPS 6 saat 13 dakika, 720p 120 FPS 12 saat 39 dakika,
720p 60 FPS 4 saat 49 dakika, 720p 60 FPS 9 saat 11 dakika, 720p 60 FPS 18 saat 39 dakika,
720p 30 FPS 8 saat 59 dakika. 720p 30 FPS 16 saat 39 dakika. 720p 30 FPS 33 saat 47 dakika.

TAVSİYE EDİLEN HAFIZA KARTI

Viofo A119 GPS araç kamerasıyla Samsung hafıza kartlarını kullanmanızı öneririm. Şuan indirimde olan hafıza kartlarının linklerini aşağıya ekledim.

Samsung Evo Plus 32 GB U1 Micro SD Kart 12.99 dolar
https://m.gearbest.com/memory-cards/pp_28060.html

Samsung Evo Plus 64 GB U3 Micro SD Kart 21.79 dolar
https://m.gearbest.com/memory-cards/pp_279099.html

Samsung Evo Plus 128 GB U3 Micro SD Kart 45.99 dolar
https://m.gearbest.com/memory-cards/pp_718143.html

SÜREKLİ KAYIT YAPMAK

Sürekli kayıt yapmak için, sürekli enerjiye ihtiyaç vardır. OBD II soketine bağlanan kesme/biçme gerektirmeyen tak kullan şeklinde olan araç şarjıyla sürekli enerji sağlayarak, sürekli kayıt yapılabiliyor. Arabanın aküsü 11.6 voltun altına düştüğü zaman otomatik olarak enerjiyi kesiyor ve aracın aküsünün bitmesinin önüne geçiyor. OBD II kablosu hakkında daha detaylı bilgiye aşağıya linkini eklediğim konuda bulabilirsiniz. Satın alabileceğiniz link incelemenin sonunda “güvenilir satın alma linkleri” kısmında bulunmaktadır.
http://www.arac-kamera.com/obd-ii-arac-sarji-24-saat-kayit-yapmak/12339

YAZILIM GÜNCELLEMESİ

En güncel yazılıma üreticinin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. Şuan en güncel versiyon V3.03 versiyonudur.

Resmi üretici sitesi: http://support.viofo.com/support/solutions/articles/19000019600-viofo-a119-car-dash-camera-firmware

Güncelleme yapmak çok basit. Öncelikle SD kartınızı tamamen boşaltın. Daha sonra yukarıdaki linkteki dosyayı SD karta kopyalayın. Daha sonra cihazı şarja bağlayın. Rec tuşu flash şeklinde yanıp sönecek ve cihaz kendi kendine açılacaktır. İşlem bu kadar. Güncellemeyi en fazla 32 GB kartla yapmanız önerilmektedir.

Eski versiyona dönmek isterseniz aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
A119_170522_V2.06 versiyonu: http://support.viofo.com/support/solutions/articles/19000019600-viofo-a119-car-dash-camera-firmware

KUTU İÇERİĞİ

ÇEKİM TESTLERİ

GÜNDÜZ

GECE

TİME LAPSE TESTLERİ

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Kargoların ortalama ulaşma süresi 12-15 gündür. Zapals’da Viofo A119 GPS modeli V2 (geliştirilmiş GPS’li) versiyondur.

Viofo A119 GPS’li model – 79.89 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://www.zapals.com/viofo-a119-1440p-car-dash-camera-64gb-micro-sd-card-with-gps-module.html

Viofo A119 GPS’siz model – 75.89 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://www.zapals.com/viofo-a119-1440p-car-dash-camera-64gb-micro-sd-card-without-gps-module.html

GPS’siz Viofo A119 araç kamerasına daha sonradan GPS eklemek isterseniz;
A119 araç kamerası için yeni tip GPS modülü – 13.89 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://www.zapals.com/gps-module-for-viofo-a119-a119s-car-dash-camera.html

Kargoların ortalama ulaşma süresi 12-15 gündür. Banggood’da Viofo A119 GPS modeli V2 (geliştirilmiş GPS’li) versiyondur. GPS’Lİ MODEL İNDİRİMDE. GPS’SİZ MODELİ ALMAYIN.

Viofo A119 GPS’li model – 89.99 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
“83f0f4” indirim koduyla 79.19 dolara satın alabilirsiniz. (Ürünü sepete ekledikten sonra sepet sayfasının en alt kısmındaki “enter coupon code” kısmına kodu yazarak “apply” butonuna basınız. )
https://www.banggood.com/VIOFO-A119-1440P-160-Degree-Wide-Angle-Car-DVR-With-GPS-Black-p-1068196.html

Viofo A119 GPS’siz model – 83.90 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
“c7b421” indirim koduyla 73.83 dolara satın alabilirsiniz. (Ürünü sepete ekledikten sonra sepet sayfasının en alt kısmındaki “enter coupon code” kısmına kodu yazarak “apply” butonuna basınız. )
https://www.banggood.com/VIOFO-A119-1440P-160-Degree-Wide-Angle-Car-DVR-BLACK-p-1068197.html

A119 UV filtre – Oturtmalı – 12.09 dolar – 1.30 dolar takip kodlu kargo
https://www.banggood.com/VIOFO-Car-Dash-Camera-CPL-Filter-Lens-Cover-for-VIOFO-A118C2-A119-A119S-p-1200374.html

Kargoların ortalama ulaşma süresi 12-15 gündür. Daha önce Aliexpress’den alışveriş yapmadıysanız;
http://www.arac-kamera.com/aliexpress-alisveris-rehberi-nasil-alinir/12069

Aliexpress’de Viofo A119 GPS modeli V2 (geliştirilmiş GPS’li) versiyondur.

GPS’li model için ADD GPS module opsiyonunu ilandan seçiniz.

Viofo A119 GPS’li model – 98.34 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-A119-2-0-LCD-Capacitor-Novatek-96660-HD-2K-1440p-1080P-Car-Dash-Camera/32701811121.html

GPS’siz model için Standart opsiyonunu ilandan seçiniz.

Viofo A119 GPS’siz model – 89.14 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-A119-2-0-LCD-Capacitor-Novatek-96660-HD-2K-1440p-1080P-Car-Dash-Camera/32701811121.html

A119 UV filtre – Yapıştırmalı – 9.99 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/Adhesive-Polarizing-Lens-CPL-Filter-Sticker-For-VIOFO-A119-Car-Dashcam-DVR/32776860685.html

A119 UV filtre – Oturtmalı – 12.47 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/VIOFO-CPL-Filter-Lens-Cover-Circular-Polarizing-Filters-for-VIOFO-A118C2-A119-A119S-Video-Recorder-Dashcam/32792269953.html

A119 araç kamerası için yeni tip (V2) GPS modülü – 15.99 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/VIOFO-Updated-GPS-Module-3M-Sticker-Mount-Holder-For-A119-A119S-V2-Car-Dash-Cam-Dashboard/32810228569.html

A119 araç kamerası için eski tip (V1) GPS modülü – 15.99 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/Single-GPS-Module-3M-Sticker-Mount-Holder-For-A119-Car-Dash-Cam-Dashboard-Camera/32765772614.html

Aşağıya eklenen USB kablo tipi kameraya uygun tiptedir.

Sahibinden.com Düğmeli OBD II Araç şarjı Mini USB – 60 TL – Ücretsiz kargo

İndirim Kuponları Sayfası

Hakkında Mert Akyıl

Arac-Kamera.com için içerik sağlayan inceleme yazan yönetici. 2006 model Mini Cooper S R53 kullanıcısı. Aracında Viofo A119 modelini kullanıyor. 4 yıldır arac-kamera.com'un hizmet vermesini sağlıyor.

790 yorumlar

 1. Merhaba Aykut Bey
  Ben bugün V3. 1 sürümünü yükledim park modunu merak ettiğim için. Türkçe yazım hataları düzeltilmiş ve açma kapama düğmesine yeşil led ışık gelmiş. Hoşuma gitti fakat park modu nun nasıl kullanıldığını bir türlü çözemedim. Park modunu girince 1,5 ve 15 fps değerkeri geliyor. Hangisi daha uygun. Ayrıca birini seçince ekrana bir araç resmi geliyor fakat bu modu seçince sizin bahsettiğiniz gibi hareketsiz ortamlarda Time Lapse video kaydı yapmıyor. Hep normal modda kayıt yapıyor. Ben neyi yanlış yapıyor olabilirim. Park modu açıkken Time Lapse modu açtırmıyor.

 2. VIOFOAU17 KODUYLA İNDİRİM BİTTİ Mİ ACABA? GİRİNCE HATA VERİYOR

 3. metropolis8886

  VIOFOAU17 indirim kodu olmadı,
  Coupon code “VIOFOAU17” is not valid.

 4. dün ve bu gün için bunu diyor;

  This coupon code “VIOFOAU17” is invalid or login required.

 5. Johnnie Walker

  indirim kodu çalışmadı 🙁

 6. VIOFOAU1899 bu kodtamı olmuyor hocam, bunudamı yakalayamadık … 🙁

 7. 306 tl gibi bir rakam cıkıyor bu gps dahil fiyatımı yoksa gs hariç fiyatımı birde indirim codu çalışmıyor

 8. Aykut bey merhaba
  A119 son güncellemeye (3.1) park modu geldi.
  Sorum bu park modu nasıl çalışıyor.
  Ben sürekli akıma bağladım araçta
  Park modunda 1fps 5fps ve 15fps var denedim hepsini
  Ekranda park modu işareti çıkıyor kayıt yapıyor ama normal kayıt.
  Durup gözlemledim bekledim ama yine normal hızda kayıt yapıyor. Betada anlattığınız gibi durunca hızlı kayıt hareket algılayınca normal kayıt yapması gerekmiyor mu?
  Nerede yanlış yapıyorum acaba.
  Teşekkürler

  • Cevabı buldum
   Hareket algılayıcı kapalıymış 🙂
   Açınca işlem yapmaya başladı…
   1 dakika 30 saniye sonra power ışığı yeşil yandı ve park moduna 5fps kayda başladı
   Kamerayı sallayınca normal kayda başladı ve power tuşu tekrar kırmızıya döndü
   Süper oldu… Bravo Viofoya…?

   Aynı cevabı arayanlar için
   Önce hareket algılayıcıyı açık konuma alın
   Sonra park modunu 1fps 5fps 15fps den birini seçin
   İşlem tamam
   1,5 dakka hareketsiz kalırsa park modu devreye giriyor…

 9. Merhaba Aykut Bey
  V3.1 güncellemeyi yaptım A119 kamerama. Açma kapama led ışık eklenmiş türkçe yazım hataları düzeltilmiş. En önemlisi park modu eklenmiş. Bu park modunu seçerken 1 – 5 -15 fps ne anlama geliyor. Hangisi daha uygun. Ayrıca A119 da Time lapse seçeneği nin bir kısayol tuşu veya kombinasyonu varmı.. Her defasında menüden seçmek mi gerekiyor. Ben enerjiyi sürekli kayıt olarak yaptırdım ama park halindeyken hep Time Lapse seçeneğini ayarlamak hareket ederken normal moda almak zor oluyor

  • En uygunu 5fps
   1fps çok hızlı akıyor videı
   15fpsde çok ağır

   Timelapse yapmanıza gerek yok artık
   Zaten sürekli enerjide bağlamışınız
   Önce hareket algılamayı evet yapın
   Ardından park modunu 5fps yapın
   Tamam
   Hareket olduğunda normal kaydeder
   Olmadığında park moduna otomatik geçer ve 5fps kaydeder.
   Süper…
   Bir üst mesajda daha detaylı anlattım

   • “motion detection” açınca hareket halindeyken kayıtta sıkıntı çıkmıyor mu? Genelde bu tür kameralarda “motion detection” kapatın diyorlar çünkü…

   • Teşekkür ederim bilgileriniz için. 5 fps park modu olarak kullanıyorum. Gayet memnunum. Park modu açıkken hareket algılama açılmıyor zaten uyarı veriyor. Park modu kapalıyken hareket algılama açılıyor fakat park moduna geçince kamera hareket algılayıcıyı otomatik kapatıyor.

    Park modu gerçekten çok kullanışlı olmuş ama Time Lapse modunun tuş kısayolunu da yapsalar süper olacak. Yolculuk yaparken Time Lapse geçmek için her defasında ayarlardan seçmek gerekiyor.

 10. Slmlar a119 30 saniye kayıttan sonra bellek hatası diyor.Samsung hafıza kartlarında 64-128 yapıyor.Ne yapabilirim.Kafayı yedirecek bu kamera.Ne yapabilirim..tşkler

 11. Arkadaşlar merhaba. Benim a119 V2 geldi. 3,1 güncellemesini de yaptım. Önce Kısa kablosu ile denedim ve ayarları yaptım. Aleti cama taktım. uzun kabloyu döşedim. fakat uzun kablo ürünü çalıştırmıyor. Acaba birşey mi var diye kısa kabloyu tekrar denedim. kısa kabloda sorun yok. Uzun kablo enerjiyi iletemiyormu acaba. Yada bozukmu. Bu arada xiaomi powerbanklada denedim. kısa kablo ürünü çalıştırıyor fakat uzun kablo çalıştırmıyor. Ne yapmalıyım. Ürünü zapalstan almıştım. Acaba ihtimal vermiyorum ama uzun kablo mu bozuk. Not üründeki her iki mini usb girişi de denenmiştir.

  • Uzun kabloda sorun olabilir. Sorunu videoya alıp Zapals canlı destekten veya tickettan yazarsanız yeni kablo tedariği ya da kablo fiyatı kadar iade isteyebilirsiniz.

   • 3 metra dark marka kablo aldım sorun çözüldü. Sanırım kendi kablosunda sorun var. Zaten obd2 kablo almayı düşünüyorum. Bu 3 metrelik kablo tavanda döşeme altında yedek olarak kalır. Zapals a da durumu yazmayı düşünüyorum. Şu park modu meselesi tam düzgün çalışmıyor. Powerbanka takılı bırakıyorum. Park modu nasıl çalışıyor. Tam olarak ayarları ne olmalı. Mesela timelipse 200ms yapıyorum. 5 fps yapıyorım park modunu kapatın falan diyor. Tam ayarlarını söyleyebilir misiniz? Aracım rav4 arka bagajdada çakmak girişi var. Buna benzer bir üründe bağımsız olarak arkaya almayı düşünüyorum.

    • Güncellemeyi yaptıktan sonra sadece park modunu açacaksınız. Park modu otomatik olarak normal kayıtla time lapse kayıt arasında geçiş yapacak. Hem time lapse hem park modu bir arada kullanılamaz. Arka cam için Viofo A118c modelini öneririm.
     http://www.arac-kamera.com/b40-arac-kamerasi-incelemesi/139

     • Teşekkürler. Peki time lipse modunu açmadığımızda fps sini nasıl ayarlayacak. Ürünü ilk aldığımda güncelleme yapmıştım.

      anladığım park modu açık olacak ve diğer modlar kapalı olacak doğrumudur. Hareket algılayıcı falan da kapalı olacak. Peki aracın durduğunu nasıl anlıyor kamera….

     • Park modunu açın. Park modunun altında bir ayar daha var. Ordan MS ayarı yapın.

 12. Mrb Aykut Bey, A119 kameramı 10 gündür kullanıyorum. Bugün park modunu denemek için xiaomi 10000 ‘lik powerbank taktım ama kamera çalışmadı. Sonrasında çakmaklık girişine taktım yine çalışmadı ve çakmaklık aparatının çok ısındığını fark ettim. Kamerada sorun yok, çakmaklığı söküp takınca açılıyor ardından 1 dk geçmeden kamera kapanıyor. Bu süre zarfında çakmaklık aparatı ısınıyor. Sorun nerede olabilir?
  Teşekkürler..

 13. Muzaffer güneş

  Merhabalar. Viofo 119 araç kamerası aldım. Ancak taktıktan sonra ekranda kırmızı renkli üçgen işareyi belirdi.. Bu neden oluyor ve nasıl iptal edebilirim. Tşk ederim şimdiden.

 14. Merhaba,
  Uzun süredir sizi ve yazılarınızı takip ediyorum.
  Araç kamerası konusunda kafama takılan ve bir çözüm bulamadığım konu SAAT ve TARİH konusu. Kontak kapanıp elektrik kesildiğinde, saat ve tarih ayarları sıfırlanıyor mu? Bence en önemlisi saat ve tarih. Çünkü polis bu konuya çok önem veriyor. Saat ve tarih alakasız bir değer ise veya saat/tarih damgası yoksa videonun bir önemi yok!
  bios pili mantığı ile anakartında pili olan bir kamera var mı acaba?

  • A119’da tarih ve ayarlari tutmak icin pil bulunuyor. Bunun disinda gps’li model tarih ve saati otomatik olarak gps’den esitliyor. Onerim gps’li model olacaktir. Tarih sikintisi yasama sansiniz sifira inecektir.

 15. Viofo a119 ve junsun h030 kameralarını biri öne biri arkaya aldım, ikisi de çift usb çıkışlı çakmak adaptörüyle geliyor, adaptörlerden birine ikisinin de usb kablosunu taksam sorunsuz çalışırlar mı?

 16. Merhaba , a118 modeli ile arasında cok fiyat farkı var.daha önce h92 kullandım ama sıcak yüzünden pili yandı.Simdi yeni kamera bakıyorum.Emniyet amaclı kayıt istedigimden a118 modeli yeterli olurmu ? Şimdiden tesekkürler

 17. Mustafa koyuncu

  Aykut bey 119c gpsli modeli 2 aydır kullanıyorum. V 3.1 kurulu cihan. 1 hafta önceye kadar sorunsuz çalışıyordu. Geçen hafta bir diş tedavisi için aracı 3 saat kadar güneşte bıraktım. (Bizim memleket 40 derece, güneşde 60 dereceyi buluyor.) o günden beri cihaz bir süre kayıt yaptıktan sonra bellek hatası yada yığın belek dolu diyor. Karttı açılmayan bozuk dosyalar doldurmuş oluyor.

  • Cihazınız V1 modeliyse (incelemesinden v1 ve v2 farklarına bakabilirsiniz) bellek hatası vermesi normaldir. Enerji kameranın yanındaki soketten verdiğiniz zaman sorun çözülecektir.

 18. Merhabalar Aykut bey viofo a119 v2 yeni aldım aracın normal cakmakliginda orjinal soket kısa geldiği için kendi USB soketimle (5 volt 1 amper) 1 gün kullandım bir sorun olmadı. Bugün 2. Bir çakmaklıgi aracın cakmakligina paralel bağladım. Orjinal soketin ışığı yanıyor cihazı bağlayınca viofo yazısı geliyor ve sonra bir anda ekran gidiyor. Rec tuşu da sönüyor. Kısa kablo ile aracın kendi cakmakliginda cihaz çalışıyor. Sizce sorun nedir?

  • Çakmaklık yeteri kadar enerji vermiyor olmalı. Kablo uzun olduğu için enerji kaybı yaşanıyor. Kısa kabloda enerji kaybı olmadığı için çalışmasında sorun oluşmuyor.

 19. Merhaba a118c için en uygun yer neresi acaba hepsinin fiyatı artmış

 20. A119s v2 ile mini 0903 plus farki nedir? Hangisini tercih edelim?( biri novatekli biri ambrella a7 li)

 21. yeni yazılım yükleyen var mı: 3.3 çıkmış A119 için

 22. V3 PROGRAMINI YÜKLEYEMEDİM A119 V3.3 Firmware indir diyorum dosya iniyor dosya çıkart dediğimde dosya açılamadı diyor yardım ederseniz sevinirim

 23. Zapals’dan A119s GPS siparişi verdim. Ne tür bir kart almam sağlıklı olur? Sandisk 64 Gb Class 10 yeterli olur mu?

 24. Aykut bey, a119s aldim.( zapals) durum olarak complete yaziyor. E mail adresime singpost adresinden takip edin diye e mail atmislar. Takip kodu ile bakiyorum kayitlu degil diyor. Alali 2 hafta oldu. Bu durum normal mi?

 25. selahattin erdoğan

  Aykut Bey merhaba, bir iki hafta önce a199’umu güncellediğimden bu yana şeritten ayrılma ve çarpışma uyarıları çalışmıyor. 02 sürümüyle geldiğinden bu yana diagnostik giriş soketinden beslenen güç kablosu gps modülüne bağlı.

 26. Selam,yorunmlara istinaden aliekspress ten 78 dolar hersey dahil a199 gps li modeli aldım.Ürün 22 günde geldi.Henüz kutuyu acmadım ama aykut bey degerli yorumlarınız icin tesekkür ederim.Ayrıca kapalı otopark kullanmayan sürücüler e tavsiyem kesinlikle ve kesinlikle kapasitorlü modeli alsınlar.Gecen sene ben h92 aldım androidli süper bir cihaz lakin bu sene disarda durdugu icin pil yanmıs ve aracta yanık kokusu vardı

 27. Bu arada belirtmeyi unuttum aykut beyin yorumları sayesinde v2 yi aldım. Birde sormak istedigim konu bu model icin en iyi daha dogrusu en saglıklı ayar ve cekim kalitesi nedir acaba ? Yardım ve yorumlarınız icin tekrar tesekkür ederim

 28. AYKUT BEY BANG GOOD DA VERDİĞİZİZ SATINALMA LİNKİNİ ESKİ VERSİYONA AİT GALİBA RESİMLERDEN ÖYLE ANLAŞILIYOR SİPARİŞİ VERDİM HEMEN AKABİNDE UYANDIM AMA SİPARİŞİ İPTAL ETMEDİLER ÇOK ÜZGÜNÜM 250 YTL VERİP ESKİ MODELİ ALMAK.ARKADAŞLAR DİKKATLİ OLSUNLAR SAYGILAR

 29. bu arada cihazı şimdi açtım sizin tanıtım videosu eşliğinde keşif ediyorum süpersiniz elinize emeğinize sağlık ! ayrıca cihaz bana sürüm v 2.06 olarak geldi. şimdi viofo nun resmi sitesinden kontrol ettigimde v 3.3 çıkmış.şimdi güncelleme yapıcam bende.bağlantı adresini aşağıda paylaşıyorum .

  http://www.viofo.com/download/firmware/A119/FWBA119.bin

 30. Aykut bey tavsiyeniz uzerine 119s aldim. Versiyon v1.7 olarak geldi
  Bunu direkt son surume yukleyebilir mitim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir