Viofo A119 / A119 GPS Araç Kamerası Detaylı İncelemesi

Editörün değerlendirmesi

Image00010u

Bu inceleme 18 Ekim 2017 tarihinde güncellenmiştir. VİOFO A119 GPS MODELİ ŞUAN İNDİRİMLE 69.91 DOLAR. İNCELEMEMİN EN ALTINDAN GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİNE VE İNDİRİM KODUNA ULAŞABİLİRSİNİZ.

Viofo A119 GPS incelemesinin altında 688 adet yorum bulunmaktadır. Aradığınız bilgiyi incelememde bulamazsanız yorum kısmından danışabilirsiniz.

Image00018u-1024×578
Image00016u
Image00010u-1028×525
Image00017u-1024×578
Image00016u-1024×578
Image00013u-1024×578
Image00012u-1024×578

2015 yılının en çok satılan araç kamerası A118c modelinin yeni versiyonu olarak piyasaya sunulan Viofo A119 modeli güçlü bir chipsete sahip. 2016 yılının ikinci yarısından sonra piyasaya giren Viofo A119 modeli şuan en çok tercih edilen, en sorunsuz araç kamerası. 1440p 30 FPS veya 1080p 60 FPS çekim yapabiliyor.

Yüksek çözünürlükte kayıt yapmasının dışında en büyük özelliği, çok iyi gizlenebilir olması. Araç içerisinden veya dışından bakıldığı zaman göze çarpmıyor. Yapışkanlı tutucusu sayesinde vakumlu tutucularda olduğu gibi titreşim problemi olmuyor. Ayrıca kapasitörlü batarya kullanması cihazın çok uzun süre sorunsuz kullanılabileceğinin habercisi. Artık yeni araç kameralarının bir çoğunda bulunan sürücü asistanı özelliği Viofo A119 modelinde de sunuluyor. Viofo A119‘un Türkçe dil desteği bulunuyor (Türkçe çeviri için Erdal TAŞKIN’a teşekkür ederiz). 128 GB micro SD kart desteği bulunuyor.

Tüm araç kameralarında bulunan döngüsel kayıt özelliği Viofo A119 modelinde de bulunuyor. Döngüsel kayıttan kısaca bahsetmek gerekirse; cihaz videoları parçalara bölerek kayıt yapar (3dk-5dk-10dk). Örnek vermek gerekirse 1 saatlik çekimi 3 dakikalık 20 parça halinde yapar. Kart kapasitesi 1 saat ise 1 saatlik alan dolduktan sonra ilk 3 dakikalık kaydı silip üstüne yazar. Bu döngü şeklinde devam eder. Kamerada sürekli olarak son 1 saatlik görüntü saklanır. Silinmesini istemediğiniz bir görüntü yakalarsanız acil durum tuşuna basarak 3 dakikalık kaydı döngünün dışında bırakıp otomatik başka klasöre taşıyabilirsiniz.

Gece ve gündüz çekim kalitesi gerçekten çok başarılı. 2017 yılında Viofo firması A119‘dan daha gelişmiş gece çekim kalitesine sahip sony cmos’lu Viofo A119s modelini piyasaya çıkardı. Aradaki netlik farkı çok aşırı olmasa da daha iyi gece çekim kalitesi isteyenler Viofo A119s modelini de düşebilir (Viofo A119s incelemesi). Cihaza telefonlarda olduğu gibi düzenli güncellemeler yapılarak, çekim kalitesi ve özellikleri hala geliştiriliyor. En son yapılan güncellemeyle birlikte kamera park modu özelliği eklendi(Güncellemeler sayfası).

TEK PARÇA VİDEOLU İNCELEME

ARTI YÖNLERİ

 • Yüksek çözünürlüklü video kaydı,
 • Türkçe dil desteği,
 • Şerit takip uyarısı,
 • Çarpışma uyarısı,
 • WDR,
 • Park modu,
 • Novatek 96660 chipset
 • OV4689 cmos,
 • 128 GB hafıza kartı desteği,
 • 160 derece çekim açısı,
 • Time lapse video kaydı,
 • G-sensör,
 • Bilgilendirme ledleri açılıp kapatılabiliyor,
 • Video altına yazı yazılabiliyor,
 • Çok iyi gizlenebilir,
 • Video çekimi sırasında fotoğraf çekimi,
 • Lensin aşağı, yukarı, sağa ve sola döndürülebilir olması,
 • (GPS’li modelde) Video altında koordinat ve hızın görünmesi,
 • Videonun altına istenilen yazının yazılabilmesi,
 • Videonun altına plaka yazılabilmesi,
 • Acil durum tuşu,
 • Uzun ömürlü kapasitörlü batarya,
 • Çift çıkışlı şık araç şarjı,
 • Arka plan seslerini çok iyi kaydedebiliyor.

EKSİ YÖNLERİ – BİLİNEN SORUNLARI

EKSİ YÖNLERİ

 • Bilgilendirme ledleri yeteri kadar bilgi sunmuyor,
 • Sürücü asistanı özelliği sadece 1080p 30 FPS çözünürlükte çalışıyor,
 • Tüm tuşlarında aydınlatma ledi yok.

BİLİNEN SORUNLARI 

Bu sorunların hepsi cihazda sürekli olarak mevcut değil. Farklı sorunlar farklı cihazlarda görülmüştür.

 • Kullanıma bağlı olarak bir süre sonra GPS modülünün üstündeki şarj girişinden enerji verince ekranda titreme ve kart hatası uyarısı verebiliyor.
  Çözümü: Bu sorun Viofo firmasının geliştirmesiyle yeni cihazlarda mevcut değildir. Yeni tip GPS modülüyle bu sorun çözülmüştür. Zapals’da satılan A119 GPS’ler yeni tip GPS modüllüdür. Eski tip gps modüllüne sahip olan kameraların yanındaki şarj girişine bağlayarak kullanıldığı zaman hem GPS çalışıyor hem enerji problemi çözülüyor. Detaylı anlatımı: http://www.arac-kamera.com/viofo-a119-a119s-acilip-kapanma-sorunu/15790
 • Video arka planında parazit sesi gelmesi.
  Çözümü: Ayarlardan “bip sesi” özelliğini açıksa kapalı, kapalıysa açık olarak değiştirirseniz parazit sesleri yok oluyor.
 • Viofo açılış ekranında takılma problemi.
  Çözümü: Sorunun sebebi yazılım. Yazılım güncellemesiyle bu problem düzeltildi. V2.05’den eski versiyonlu cihazlar Viofo açılış ekranında takılabiliyor. Yazılımı güncelleyerek sorun çözülüyor. Detaylı anlatımı: http://www.arac-kamera.com/viofo-a119-a119s-acilista-viofo-yazisinin-takilmasi/15785
 • Kayıt yapar gibi görünüp, kartın içi boş olabiliyor.
  Çözümü: Bu sorunun sebebi hafıza kartı. Kullandığınız kart uyumsuz veya arızalı. Hafıza kartını değiştirerek sorun çözülüyor.
 • A119 araç kamerasının kayıtları açılıyor veya bozuk olarak görünebiliyor.
  Çözümü: Hafıza kartı kameraya takılıyken, kaydı durdurduktan sonra ok tuşuyla galeriye girin. Videolar otomatik olarak onarılacak ve bilgisayardan izlenebilir hale gelecektir.
 • Kamera açılıp kapandığı zaman ayarlar sıfırlanıyor.
  Çözümü: Bu sorunun sebebi yazılım güncellemesidir. Eğer V1.3 versiyonundan veya V1.6 versiyonundan direk olarak V2.02, V2.03, V2,04 gibi versiyonlara güncelleme yapmaya çalışırsanız güncelleme sırasında sorun oluşur. Kamera her açılıp kapandığında fabrika ayarlarına döner. Bu sorunu çözmek için güncelleme yükleyici mevcuttur. Normal şekilde güncelleme yapar gibi aşağıdaki dosyayı yükledikten sonra en güncel versiyonu kurabilirsiniz.
  http://support.viofo.com/helpdesk/attachments/19005133069

ARAÇ ÜZERİNDE GÖRÜNÜMÜ

Image00005u-1
Image00004u
Image00002u
Image00001u

ÇÖZÜNÜRLÜK

Viofo A119 modeli araç kameralarında alışık olmadığım kadar yüksek çözünürlükte kayıt yapıyor.

DESTEKLEDİĞİ ÇÖZÜNÜRLÜKLER
1440p 30 FPS 1296p 30 FPS 1080p 60 FPS 1080p 30 FPS
720p 120 FPS 720p 60 FPS 720p 30 FPS

PARK MODU

Viofo firması cihaz güncellemesiyle birlikte park modu özelliği ekledi. Park modunun mantığı oldukça basit. Kamera hareket algılamadığı zamanlarda karttaki alandan tasarruf sağlamak için hızlandırılmış video (time lapse) çekiyor. Hareket algıladığı zaman normal kayda otomatik olarak dönüyor. Hareket algılamadığı zamanlardaki video hızını ayarlardan kendiniz seçebiliyorsunuz. Bu özelliği kullanmak için incelemenin sonlarında bahsettiğim OBD2 şarj kitine ihtiyacınız var. Özellik sadece OBD2 kablosuyla sürekli enerji verilerek çalıştırabiliyor. Satın alınan cihazlar güncel yazılımla gelmeyebiliyor. Park modu özelliğini cihazınıza eklemek için olan güncellemeyi incelememin 2.sayfasından indirip cihazınıza yükleyebilirsiniz.
http://www.arac-kamera.com/a119-arac-kamerasi-detayli-incelemesi/10013/2

Park modunu açmak için sadece 2 ayar yapılıyor. Ayarlardan park modu açılıyor ve park modunun FPS’i seçiliyor. Park moduyla birlikte time lapse ve hareket sensörü özellikleri kullanılamaz. Park modunu açtıktan sonra time lapse veya park modu ayarlarıyla oynarsanız park modu otomatik olarak devre dışı kalmaktadır.

Hızlandırılmış video örneği;

GPS ÖZELLİĞİ – (SADECE GPS’Lİ MODELDE)

Viofo A119 modelinin GPS’li versiyonunu alırsanız;
Videonun sol altında da görebileceğiniz gibi, videoya aracın koordinat ve hız bilgilerini kayıt ediyor. Kaza anında “hızlı gidiyordun” suçlamaları önüne geçmek için güzel bir kanıt. Bu özelliği cihazın ayarların kişiselleştirebiliyoruz. Sadece hız, sadece koordinat, hız ve koordinat birlikte veya tamamen kapalı olarak kullanılabiliyor. Ayrıca güncel tarih ve saat bilgisini uydudan alabiliyor. GPS’i kullanmak için sim karta veya extra ödeme yapmaya ihtiyaç yoktur. Ücretsiz olarak uydudan araç hız ve koordinat bilgileri alınır ve videoya eklenir.

GPS özelliği hakkında bilinen bir yanlışa değinmek istiyorum. Araç kameralarındaki GPS özelliği uzaktan erişim için değildir. Aracınıza uzaktan erişerek konumunu öğrenemez veya videolara ulaşamazsınız.

ANDROID İÇİN GPS PROGRAMI – ÜCRETSİZ

A119 GPS’in verilerini telefondan harita üzerinden okumak için Android uygulaması bulunuyor. Aşağıdaki linkten Android telefonunuza ücretsiz olarak play store’dan GPSCAM uygulamasını indirebilirsiniz. Araç kameraları için GPS izleme uygulamasını geliştiren Muammer DÖNMEZ‘e teşekkür ederiz.

Android için GPSCAM
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mmr.gpscam

Screenshot_13
Screenshot_14
Screenshot_15
Screenshot_16
Screenshot_17
Screenshot_18
Screenshot_19

BİLGİSAYAR İÇİN GPS PROGRAMI – DENEME SÜRÜMÜ

A119 GPS’in verilerini daha iyi okuyabilmek için programı bulunuyor. Programıyla videoları izlerken harita üzerinden aracın o anda nerede olduğunu hızını görerek videoyu izleyebilirsiniz. Aşağıdaki görselden programın ön izlemesine ulaşabilirsiniz.


GPS programı 1080p 30 FPS çözünürlüğe kadar ücretsizdir. Daha üst çözünürlük için lisans satın almanız gerekmektedir.

Mac için Dashcamviewer
https://s3.amazonaws.com/aws-website-dcv-downloads-c8kwd/dcv/Dashcam_Viewer_v2.7.2.dmg

Windows için Dashcamviewer
https://s3.amazonaws.com/aws-website-dcv-downloads-c8kwd/dcv/DashcamViewerWin_v2.7.2.zip

GPS modülünün sökülüp takılması;

TUŞLARI ve İŞLEVLERİ

Kameranın üzerinde toplam 5 tane tuş bulunuyor.
Image00010u
Sol üstten sırayla;
1.tuş: Cihaz kapalıyken kısa basılırsa cihazı açar, cihaz açıkken kısa basılırsa cihazın ekranını kapatır, cihaz açıkken uzun basılırsa cihazı kapatır.
2.tuş: ayarları açıp kapatır, video kaydı sırasında basılırsa fotoğraf çeker.
3.tuş kaydı başlatıp sonlandırır. Menü sayfasındayken yukarı tuşu olarak çalışır.
4.tuş kayıt sırasında basılırsa acil durum tuşu olarak, kayıt dışında “ok” (onay) tuşu olarak çalışır. Kayıtta değilken bu tuşa basılırsa video/fotoğraf galerisine girer.
5. tuş menü sayfasında aşağı tuşu olarak çalışır, kayıtta ve normal video kısmında ses kaydını açıp kapatır.

KAPASİTÖRLÜ BATARYA

Artık yavaş yavaş çoğu araç kamerasında görmeye başladığımız kapasitör, A119s modelinde de mevcut. Kapasitörlü kameranın ne gibi avantajlarından olacağından bahsedecek olursam; Pilli araç kameraları güneşin altında sürekli ısınır ayrıca sürekli şarj olması yüzünden de batarya ömrü oldukça kısalır. Normal kullanılan bir araçta pilin ömrü 1 seneyi geçmez. Kapasitörse çok az enerji tutabilen ama çok uzun ömürlüdür. Kameranın enerjisi kesildikten sonra video kaydını sonlandırıp, kamerayı güvenli şekilde kapatacak kadar enerji tutar. Enerjiye bağlı olmadığı sürece kapasitörlü cihazlar açılmaz.

AYARLANABİLİR LENS

Kameranın lensi sağa, sola, yukarıya ve aşağıya camın eğimi ve bombesine göre ayarlanabiliyor. Kamera tamamen dik bir şekilde yapıştırıldığında da aracın önünü görecek şekilde ayarlanabiliyor. Minibüs, otobüs, kamyonlar için de uygundur.

SÜRÜCÜ ASİSTANI

A119 araç kamerası çarpışma ve şeritten ayrılma uyarılarına sahip. Aşağıdaki videodan bu özelliğin işlevini daha iyi görebilirsiniz. Bu özellik sadece 1080p 30 FPS çözünürlükte kullanılabilir. Sürücü asistanı özelliği açıldığı zaman kamera otomatik olarak çözünürlüğü 1080p 30 FPS olarak ayarlamaktadır.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME – A119 GPS V2 MODELİ

Kamerayla GPS modülü arasında olan enerji aktarmaya yarayan pinlerinden kaynaklı sorundan dolayı kamera yenilendi. Kameranın GPS modülü ve GPS modülünü kameraya bağlayan pinler değiştirildi. Yenilenen model A119 GPS V2 olarak geçiyor. A119 GPS V2 versiyonu Aliexpress’de oldukça pahalı. Şuan yeni versiyonu en uygun fiyata Zapals’dan alabilirsiniz. Satın alma linkleri incelemenin en altındadır. A119 GPS V1 ve A119 GPS V2 modellerinin GPS modülleri birbirine uyumlu değil. V1’in GPS modülü V2’ye hiç geçmiyor, V2’nin GPS modülü V1’in kamera üzerindeki pinlerine yetişmiyor. Kameranızın V1 mi V2 mi olduğunu anlamanın en basit yolu kameranın arkasına bakmak.

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi V1 modeliyle V2 modelinin seri numaraları farklı. V2 modeli A119V2G1 olarak başlarken V1 modeli A119-G1 olarak başlıyor. Diğer bir yöntemse pinlere bakmak. V1 modelinin kameranın arkasında olan pinleri çukurlu ve ucları yuvalar, V2 modelinin pinleri kamerayla aynı seviyede ve köşeli.

VİDEO BOYUTLARI

32 GB, 64 GB ve 128 GB micro SD kartla cihazın saklayabileceği video uzunluklarını tablo şeklinde listeledim. 

32 GB kart 64 GB kart 128 GB kart 
1440p 30 FPS – 3 saat 13 dakika, 1440p 30 FPS – 6 saat 14 dakika, 1440p 30 FPS – 12 saat 39 dakika,
1296p 30 FPS – 3 saat 13 dakika, 1296p 30 FPS – 6 saat 14 dakika, 1296p 30 FPS – 12 saat 39 dakika,
1080p 60 FPS 3 saat 13 dakika, 1080p 60 FPS 6 saat 14 dakika, 1080p 60 FPS 12 saat 39 dakika,
1080p 30 FPS 4 saat 19 dakika, 1080p 30 FPS 8 saat 16 dakika, 1080p 30 FPS 16 saat 47 dakika,
720p 120 FPS 3 saat 13 dakika, 720p 120 FPS 6 saat 13 dakika, 720p 120 FPS 12 saat 39 dakika,
720p 60 FPS 4 saat 49 dakika, 720p 60 FPS 9 saat 11 dakika, 720p 60 FPS 18 saat 39 dakika,
720p 30 FPS 8 saat 59 dakika. 720p 30 FPS 16 saat 39 dakika. 720p 30 FPS 33 saat 47 dakika.

SÜREKLİ KAYIT YAPMAK

Sürekli kayıt yapmak için, sürekli enerjiye ihtiyaç vardır. OBD II soketine bağlanan kesme/biçme gerektirmeyen tak kullan şeklinde olan araç şarjıyla sürekli enerji sağlayarak, sürekli kayıt yapılabiliyor. Arabanın aküsü 11.6 voltun altına düştüğü zaman otomatik olarak enerjiyi kesiyor ve aracın aküsünün bitmesinin önüne geçiyor. OBD II kablosu hakkında daha detaylı bilgiye aşağıya linkini eklediğim konuda bulabilirsiniz. Satın alabileceğiniz link incelemenin sonunda “güvenilir satın alma linkleri” kısmında bulunmaktadır.
http://www.arac-kamera.com/obd-ii-arac-sarji-24-saat-kayit-yapmak/12339

YAZILIM GÜNCELLEMESİ

En güncel yazılıma üreticinin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. Şuan en güncel versiyon V3.03 versiyonudur.

Resmi üretici sitesi: http://support.viofo.com/support/solutions/articles/19000019600-viofo-a119-car-dash-camera-firmware

Güncelleme yapmak çok basit. Öncelikle SD kartınızı tamamen boşaltın. Daha sonra yukarıdaki linkteki dosyayı SD karta kopyalayın. Daha sonra cihazı şarja bağlayın. Rec tuşu flash şeklinde yanıp sönecek ve cihaz kendi kendine açılacaktır. İşlem bu kadar. Güncellemeyi en fazla 32 GB kartla yapmanız önerilmektedir.

Eski versiyona dönmek isterseniz aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
A119_170522_V2.06 versiyonu: http://support.viofo.com/support/solutions/articles/19000019600-viofo-a119-car-dash-camera-firmware

KUTU İÇERİĞİ

ÇEKİM TESTLERİ

GÜNDÜZ

GECE

Benim aracımda ön cam filmli. Bu yüzden gece çekimleri daha karanlık çıkıyor. İlk 2 video kaydı kullanıcı testlerinden bulduğum, son video benim ön cam filmli aracımla yaptığım test videosudur.

TİME LAPSE TESTLERİ

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Tüm siteleri kontrol ettiğimde şuan en ucuza A119 GPS modelini satan site Banggood‘dur.

Kargoların ortalama ulaşma süresi 12-15 gündür. Zapals’da Viofo A119 GPS modeli V2 (geliştirilmiş GPS’li) versiyondur. GPS’Lİ MODEL İNDİRİMDE. GPS’SİZ MODELİ ALMAYIN.

Viofo A119 GPS’li model – 81.99 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
“hdcd1018” indirim koduyla 78.99 dolara satın alabilirsiniz.
https://www.zapals.com/viofo-a119-1440p-car-dash-camera-64gb-micro-sd-card-with-gps-module.html

Viofo A119 GPS’siz model – 74.99 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://www.zapals.com/viofo-a119-1440p-car-dash-camera-64gb-micro-sd-card-without-gps-module.html

GPS’siz Viofo A119 araç kamerasına daha sonradan GPS eklemek isterseniz;
A119 araç kamerası için yeni tip GPS modülü – 12.99 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://www.zapals.com/gps-module-for-viofo-a119-a119s-car-dash-camera.html

Kargoların ortalama ulaşma süresi 12-15 gündür. Banggood’da Viofo A119 GPS modeli V2 (geliştirilmiş GPS’li) versiyondur. GPS’Lİ MODEL İNDİRİMDE. GPS’SİZ MODELİ ALMAYIN.

Viofo A119 GPS’li model – 83.29 dolar – 3.33 takip kodlu kargo
“72ddad” indirim koduyla kargo dahil 69.81 dolara satın alabilirsiniz.
https://www.banggood.com/VIOFO-A119-1440P-160-Degree-Wide-Angle-Car-DVR-With-GPS-Black-p-1068196.html

Viofo A119 GPS’siz model – 89.90 dolar – 3.29 takip kodlu kargo
“72ddad” indirim koduyla 75.21 dolara satın alabilirsiniz.
https://www.banggood.com/VIOFO-A119-1440P-160-Degree-Wide-Angle-Car-DVR-BLACK-p-1068197.html

Kargoların ortalama ulaşma süresi 12-15 gündür. Daha önce Aliexpress’den alışveriş yapmadıysanız;
http://www.arac-kamera.com/aliexpress-alisveris-rehberi-nasil-alinir/12069

Aliexpress’de Viofo A119 GPS modeli V2 (geliştirilmiş GPS’li) versiyondur.

GPS’li model için ADD GPS module opsiyonunu ilandan seçiniz.

Viofo A119 GPS’li model – 98.34 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-A119-2-0-LCD-Capacitor-Novatek-96660-HD-2K-1440p-1080P-Car-Dash-Camera/32701811121.html

GPS’siz model için Standart opsiyonunu ilandan seçiniz.

Viofo A119 GPS’siz model – 89.14 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-A119-2-0-LCD-Capacitor-Novatek-96660-HD-2K-1440p-1080P-Car-Dash-Camera/32701811121.html

A119 UV filtre – Yapıştırmalı – 9.99 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/Adhesive-Polarizing-Lens-CPL-Filter-Sticker-For-VIOFO-A119-Car-Dashcam-DVR/32776860685.html

A119 UV filtre – Oturtmalı – 12.47 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/VIOFO-CPL-Filter-Lens-Cover-Circular-Polarizing-Filters-for-VIOFO-A118C2-A119-A119S-Video-Recorder-Dashcam/32792269953.html

A119 araç kamerası için yeni tip (V2) GPS modülü – 15.99 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/VIOFO-Updated-GPS-Module-3M-Sticker-Mount-Holder-For-A119-A119S-V2-Car-Dash-Cam-Dashboard/32810228569.html

A119 araç kamerası için eski tip (V1) GPS modülü – 15.99 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/Single-GPS-Module-3M-Sticker-Mount-Holder-For-A119-Car-Dash-Cam-Dashboard-Camera/32765772614.html

Aşağıya eklenen USB kablo tipi kameraya uygun tiptedir.

Sahibinden.com Düğmeli OBD II Araç şarjı Mini USB – 60 TL – Ücretsiz kargo
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-ses-goruntu-sistemleri-arac-kamerasi-icin-dugmeli-obd-ii-sarj-kiti-mini-usb-448330834/detay/

688 thoughts on “Viofo A119 / A119 GPS Araç Kamerası Detaylı İncelemesi”

 1. Aykut bey cihazı bu aksam taktım,kablo döseme isi biraz zahmetli.Kamerayla gelen minik klipsleri kullanayım dedim ama yapısmadılar birtürlü.Ensonunda sizin anlatımdaki gibi lastik içinden vs birşekil yaptım.Şimdi asıll meseleye gelicek olursak cihazı gece deneme şansım oldu ve 20 km lik düz sayılabilcek az sarsıntılı bir yolda 30 dk boyunca 3 kere ekranda büyük ünlem çıkarak sesli uyarı verdi.Sanıyorum sallantı sebebiyle g sensör acil durum kayıt yaptı ama sizce bu normalmi ? Orta seviye idi sensör ? Şuan düşük hassasiyete aldım bakalım ne olucak.Bügünde aliekspres te malı onayladık ama eger arızalı ise geri alırlarmı

   1. Düz yolda giderken bile devreye giriyor :/ sürekli loop haric kayıt yaptıgı icin hem dikkat dagıtıyor hem hafızada yer kalmıyor.Fabrika ayarlarına geri döndüm degisen birsey olmadı.Düsük hassasiyet yaptıgımda sıkıntı yok ama orta hassasiyette sürekli devreye giriyor.Ne yapmamı önerirsiniz ? Düsük hassasiyettemi kullanmalıyım yoksa iademi etmeliyim ?

 2. Her hangi bir usb ye takınca çalışırmı? Mesele evde telefon şarj cihazına yada pc usb girişine.

 3. Merhaba
  A119 a sahibim, uzun süre kullandım sorunsuz ama son günlerde kayıtlara baktığımda parazitli oluyor. Nasıl anlatsam bilmiyorum. görüntü içinde kaymalar var renk bozuklukları var. neden yapar acaba. Düşürmedim, çarpmadım hiç zarar gelmedi.

  1. Görüntüyü izlediğiniz bilgisayar yüksek çözünürlüklü videoyu açabilecek donanımda olmayabilir veya video playerınızın codec’i uygun olmayabilir. Öncelikle VLC veya GOm playerla denemenizi öneririm. Yine düzelmezse daha yüksek donanımlı bilgisayarla izlemeye çalışın.

 4. Aykut bey merhaba. 119s de surucu serit takip sistemi ve ondeki araca fazla yaklasinca uyaru veren sistemler acik. Ancak yolda denememe ragmen uyari vermiyor. Neden olabilir?

 5. Merhaba A119 ile A119V2 arasında kaldım. Fiyat olarak Banggood da A119 248tl iken Zapals da A119 V2 266 tl. Yani fiyat olarak bir fark yok ama stabil çalışması yönünden hangisini tavsiye edersiniz?

 6. Aykut bey merhaba, öncelikle sizlere teşekkür etmek isterim sayenizde hiç bilgimiz olmadığı bir konuda gayet açık yorum ve önerilerinizle görüntü kalitesi yüksek bir ürün sahibi olduk (A119 GPS)..
  kamerayı 4-5 ay önce aldım ve bu süreçte sorunsuz kullandım. ancak son 3 haftadır. cihaz yaklaşık her iki dakikada bir açılış sesi ile birlikte kendini yeniden başlatıyor. bu durum sinir bozucu olduğundan güç kablosunu devre dışı bırakmak durumunda kalıyorum.
  Bu durumun araç kamerasının kısmen güneşe maruz kaldığından olabileceğinden şüpheleniyorum… yada yazılımsal bir olay mıdır ? (bu arada hiç yazılım güncellemesi yapmadığımı da belirtmek isterim ).
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi günler..

  1. Sorununuz cevabı inceleme içerisinde mevcut. Direk olarak buraya aktarıyorum.
   Kullanıma bağlı olarak bir süre sonra GPS modülünün üstündeki şarj girişinden enerji verince ekranda titreme ve kart hatası uyarısı verebiliyor.
   Çözümü: Bu sorun Viofo firmasının geliştirmesiyle yeni cihazlarda mevcut değildir. Yeni tip GPS modülüyle bu sorun çözülmüştür. Zapals’da satılan A119 GPS’ler yeni tip GPS modüllüdür. Eski tip gps modüllüne sahip olan kameraların yanındaki şarj girişine bağlayarak kullanıldığı zaman hem GPS çalışıyor hem enerji problemi çözülüyor.

 7. Merhaba Aykut Bey,

  Viofo A119 GPS V2 araç kamerası almak istiyorum. Bu üründe, hafıza kartında yer kalmadığı zaman otomatik olarak eski kaydın üzerine yazma özelliği var mıydı?

  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Görüntüyü izlediğiniz bilgisayar yüksek çözünürlüklü videoyu açabilecek donanımda olmayabilir veya video playerınızın codec’i uygun olmayabilir. Öncelikle VLC veya GOm playerla denemenizi öneririm. Yine düzelmezse daha yüksek donanımlı bilgisayarla izlemeye çalışın.

 8. Aykut bey iyi aksamlar… 119s var. Serit takip sistemi acik ve ekranda kirmizi + isreti var. Ancak bu isaretin rengi bazen kirmizi bazen mavi oluyor. Bunun anlami nedir? Tesekkur ederim.

   1. Artıyı kameranın merceğini hareket ettirerek ayarlayabilirsiniz. Çarpışma uyarısı için kaputun ucuna bakacak şekilde ayarlamalısınız.

  1. Bir anlamı bulunmamaktadır. Şerit takibinde veya öndeki araca yaklaştığınız zaman zaten sesli olarak uyarmaktadır. Artının bir önemi anlamı bulunmamakta.

 9. Park Moduna alınca neden 3-5 saniyelik videolar şeklinde parça parça çekiyor? Yani 3-5 dakika çekiyor kaydediyor gibi. Resimdeki dosyalar tek dosya olamaz mıydı? Ya da 1 saati kaydettiği tek dosya mesela… https://i.imgur.com/z3tCc0R.png

  1. Yerden tasaruf amacı ile 3-5 sn lik videolar çekiyor. Uzun videolar çektiği zaman yerden kaynaklı sıkıntılar veya kayıtların silinmesi gibi olaylar olabiliceğinden düşük boyutlarda kısa videolar çekerek yerden tasarruf etmekte.

 10. Aykut bey a119 yolda giderken donma yapiyor tuşlara basamiyorum işigi yaniyor ama tuşlara bastigimda tepki yok gücü obd2 ile aliyorum ve yandan bağladigim girişi cikarmayinca donuk vaziyette bekliyor kayit da yapmiyor

 11. Aykut bey,
  Cihaz versiyonu “V1” enerji kablosu cihaza takılı durumda GPS çalışmadığını fark ettim.Sadece GPS bulabilirmiyiz.GPS bozulmaması için cihazın olduğu bölgeye cam filmi yapıştırsam olur mu?

  1. Merhabalar V1 için Gps modulü bulunmamakta piyasada hep v2 modeli için gps moduleri var bunlarda kameranıza uymaz. Vıofo nun kendi sitesinden müşteri destek bölümünden yazarsanız cihazınız için belki gps gönderebilirler stoklarında varsa. Gps nin bozulmaması için enerjiyi Gps den değilde yandan cihazdan verirseniz eğer Gps nizin ömrü daha uzun olucaktır.

 12. Merhaba. 119v2 park modu aktif arac park edildikten sonra yaklasik 10 kez normal kayit almis. Sonra 40 dakikalik bir bosluk var ve park moduna gecmis. Ancak araca binip yuruyunce yine park modunda kayit yapmis. Nedeni nedir acaba?

  1. Merhaba Oğuz Bey,
   Kullandığınız cihazın yazılım versiyonu nedir? Şuan en güncel versiyon v3.3. Eğer daha eski bir versiyona sahipseniz güncelleme yapmanızı öneririm.

 13. Mert bey iyi calismalar.benim a119s cihazda serit takip ve carpisma menuleri acik. Ancak olur olnaz yerlerde carpisma uyarisi veriyor ve serit takip iyarisi hic vermiyor. Neden olabilir?

  1. Merhabalar artı işaretini kaputu %25 görecek şekilde ayarlarsanız gereksiz çarpışma uyarısını almaktan kurtulabilirsiniz. Şerit takip için ise silik şerit çizgilerini cihaz algılamayabilir bu yüzden uyarı vermeyebilir.

 14. Mert bey iyi gunler. Bende direkt akiye baglanan 12 voltu 5 volts dusuren obd2 aleti var. Bunun bana 12 volta baglanan kablosu cok ince geldi. (ORJİNALİ BOYLE) Baglasam sorun cikarir mi? (Yarin monte edecegim. Acil cevaplarsaniz sevinirim.)

 15. HAYIRLI AKŞAMLAR AYKUT BEY VIOFO A 119 KAMERAYI BANG GOOD DAN BUGÜN TESLİM ALDIM KONTROL ETTİM SİZİN DE DAHA ÖNCE SÖYLEDİĞİNİZ GİBİ V2 VERSİYON GÖNDERMİŞLER FAKAT CİHAZI AÇAMADIM GPS DENDE DENEDİM OLMADIŞARJ ALETİNDE AYNISI OLUYOR GÜÇ VERDİĞİM ZAMAN REC BUTONU BEŞ ALTI SANİYE DİREK YANIYOR ON OFF BUTONUNA BASINCADA REC BİR KEZ YANIP ÖNÜYOR AYRIVA SIFIR SAMSUNG MİCRO SD TAKTIM 64 GB CLASS 10 U3
  YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM SAYGILARIMLA..

 16. Mert bey benim kamerada soyle bir priblem basladi. Cekim yapiyor ancak cekimde ara ara donma sonra ekran da kararma var. Sonra normal kayit bir sure sonra duraklama ve yeniden ekran simsiyah. Neden olabilir,?

   1. Goruntuyu sd karti telefona takarak izlemistim boyle problem oldu. Ben de kameradan zannetmistim. Megerse telefondanmis. Telefon icin hangi video formatini kullanmaliyiz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir