Viofo A119 / A119 GPS Araç Kamerası Detaylı İncelemesi

Editörün değerlendirmesi

Image00010u

Bu inceleme 19 OCAK 2018 tarihinde güncellenmiştir.

ŞUANDA İNDİRİMDE. İNCELEMEMİN EN ALTINDAN GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİNE VE İNDİRİM KUPONLARINA ULAŞABİLİRSİNİZ. 

Viofo A119 GPS incelemesinin altında 790 adet yorum bulunmaktadır. Aradığınız bilgiyi incelememde bulamazsanız yorum kısmından danışabilirsiniz.

Image00018u-1024×578
Image00016u
Image00010u-1028×525
Image00017u-1024×578
Image00016u-1024×578
Image00013u-1024×578
Image00012u-1024×578

2015 yılının en çok satılan araç kamerası Viofo A118c modelinin yeni versiyonu olarak piyasaya sunulan Viofo A119 modeli, daha güçlü chipsete sahip. 2016 yılının ikinci yarısından sonra piyasaya giren Viofo A119 modeli şuan en çok tercih edilen, en sorunsuz araç kamerası. 1440p 30 FPS veya 1080p 60 FPS çekim yapabiliyor. 128 GB micro SD kart desteği sayesinde diğer kameralara göre, geriye dönük olarak daha uzun süre görüntü saklayabiliyor.

Yüksek çözünürlükte kayıt yapmasının dışında en büyük özelliği, çok iyi gizlenebilir olması. Araç içinden ve dışından bakıldığı zaman göze çarpmıyor. Yapışkanlı tutucusu sayesinde vakumlu tutuculu kameralarda olan titreşim problemi olmuyor. Ayrıca kapasitörlü batarya(nedir?) kullanması cihazın çok uzun süre sorunsuz kullanılabileceğinin habercisi.

Artık yeni araç kameralarının bir çoğunda bulunan sürücü asistanı özelliği Viofo A119 modelinde de sunuluyor. Viofo A119‘un Türkçe dil desteği bulunuyor (Türkçe çeviri için Erdal TAŞKIN’a teşekkür ederiz). 128 GB micro SD kart desteği bulunuyor.

Tüm araç kameralarında bulunan döngüsel kayıt özelliği Viofo A119 modelinde de bulunuyor. Döngüsel kayıttan kısaca bahsetmek gerekirse; cihaz videoları parçalara bölerek kayıt yapar (3dk-5dk-10dk). Örnek vermek gerekirse 1 saatlik çekimi 3 dakikalık 20 parça halinde yapar. Kart kapasitesi 1 saat ise 1 saatlik alan dolduktan sonra ilk 3 dakikalık kaydı silip üstüne yazar. Bu döngü şeklinde devam eder. Kamerada sürekli olarak son 1 saatlik görüntü saklanır. Silinmesini istemediğiniz bir görüntü yakalarsanız acil durum tuşuna basarak 3 dakikalık kaydı döngünün dışında bırakıp otomatik başka klasöre taşıyabilirsiniz.

Gece ve gündüz çekim kalitesi gerçekten çok başarılı. 2017 yılında Viofo firması A119‘dan daha gelişmiş gece çekim kalitesine sahip sony cmos’lu Viofo A119s modelini piyasaya çıkardı. Aradaki netlik farkı çok aşırı olmasa da daha iyi gece çekim kalitesi isteyenler Viofo A119s modelini de düşebilir (Viofo A119s incelemesi). Cihaza telefonlarda olduğu gibi düzenli güncellemeler yapılarak, çekim kalitesi ve özellikleri hala geliştiriliyor. En son yapılan güncellemeyle birlikte kamera park modu özelliği eklendi.

TEK PARÇA VİDEOLU İNCELEME

ARTI YÖNLERİ

 • 1440p 30 FPS video kaydı,
 • Türkçe dil desteği,
 • Şerit takip uyarısı,
 • Çarpışma uyarısı,
 • WDR,
 • Park modu,
 • Novatek 96660 chipset
 • OV4689 cmos,
 • 128 GB hafıza kartı desteği,
 • 160 derece çekim açısı,
 • Ses kaydı,
 • Time lapse video kaydı,
 • G-sensör,
 • Bilgilendirme ledleri açılıp kapatılabiliyor,
 • Çok iyi gizlenebilir,
 • Video çekimi sırasında fotoğraf çekimi,
 • Lensin aşağı, yukarı, sağa ve sola döndürülebilir olması,
 • (GPS’li modelde) Video altında koordinat ve hızın görünmesi,
 • Videonun altına istenilen yazının yazılabilmesi,
 • Videonun altına plaka yazılabilmesi,
 • Acil durum tuşu,
 • Uzun ömürlü kapasitörlü batarya, (nedir?)
 • Çift çıkışlı şık araç şarjı.

EKSİ YÖNLERİ

 • Sürücü asistanı özelliği sadece 1080p 30 FPS çözünürlükte çalışıyor,
 • Tüm tuşlarında aydınlatma ledi yok.

BİLİNEN SORUNLARI 

Bu sorunların hepsi cihazda sürekli olarak mevcut değil. Farklı sorunlar farklı cihazlarda görülmüştür.

 • Kullanıma bağlı olarak bir süre sonra GPS modülünün üstündeki şarj girişinden enerji verince ekranda titreme ve kart hatası uyarısı verebiliyor.
  Çözümü: Bu sorun Viofo firmasının geliştirmesiyle yeni cihazlarda mevcut değildir. Yeni tip GPS modülüyle bu sorun çözülmüştür. Zapals’da satılan A119 GPS’ler yeni tip GPS modüllüdür. Eski tip gps modüllüne sahip olan kameraların yanındaki şarj girişine bağlayarak kullanıldığı zaman hem GPS çalışıyor hem enerji problemi çözülüyor. Detaylı anlatımı: http://www.arac-kamera.com/viofo-a119-a119s-acilip-kapanma-sorunu/15790
 • Video arka planında parazit sesi gelmesi.
  Çözümü: Ayarlardan “bip sesi” özelliğini açıksa kapalı, kapalıysa açık olarak değiştirirseniz parazit sesleri yok oluyor.
 • Viofo açılış ekranında takılma problemi.
  Çözümü: Sorunun sebebi yazılım. Yazılım güncellemesiyle bu problem düzeltildi. V2.05’den eski versiyonlu cihazlar Viofo açılış ekranında takılabiliyor. Yazılımı güncelleyerek sorun çözülüyor. Detaylı anlatımı: http://www.arac-kamera.com/viofo-a119-a119s-acilista-viofo-yazisinin-takilmasi/15785
 • Kayıt yapar gibi görünüp, kartın içi boş olabiliyor.
  Çözümü: Bu sorunun sebebi hafıza kartı. Kullandığınız kart uyumsuz veya arızalı. Hafıza kartını değiştirerek sorun çözülüyor.
 • A119 araç kamerasının kayıtları açılıyor veya bozuk olarak görünebiliyor.
  Çözümü: Hafıza kartı kameraya takılıyken, kaydı durdurduktan sonra ok tuşuyla galeriye girin. Videolar otomatik olarak onarılacak ve bilgisayardan izlenebilir hale gelecektir.
 • Kamera açılıp kapandığı zaman ayarlar sıfırlanıyor.
  Çözümü: Bu sorunun sebebi yazılımdır. Güncellemeyle çözülebilir. Aşağıdaki linkten adımları takip ederek sorunu çözebilirsiniz.
  http://support.viofo.com/helpdesk/attachments/19005133069

ARAÇ ÜZERİNDE GÖRÜNÜMÜ

ÇÖZÜNÜRLÜK

Viofo A119 modeli araç kameralarında alışık olmadığım kadar yüksek çözünürlükte kayıt yapıyor.

DESTEKLEDİĞİ ÇÖZÜNÜRLÜKLER
1440p 30 FPS 1296p 30 FPS 1080p 60 FPS 1080p 30 FPS
720p 120 FPS 720p 60 FPS 720p 30 FPS  

PARK MODU

Viofo firması cihaz güncellemesiyle birlikte park modu özelliği ekledi. Park modunun mantığı oldukça basit. Kamera hareket algılamadığı zamanlarda karttaki alandan tasarruf sağlamak için hızlandırılmış video (time lapse) çekiyor. Hareket algıladığı zaman normal kayda otomatik olarak dönüyor. Hareket algılamadığı zamanlardaki video hızını ayarlardan kendiniz seçebiliyorsunuz. Bu özelliği kullanmak için incelemenin sonlarında bahsettiğim OBD2 şarj kitine ihtiyacınız var. Özellik sadece OBD2 kablosuyla sürekli enerji verilerek çalıştırabiliyor. Satın alınan cihazlar güncel yazılımla gelmeyebiliyor. Park modu özelliğini cihazınıza eklemek için güncelleme yapmanız gerekebiliyor. Yazımın devamında güncelleme anlatımı mevcut.

Park modunu açmak için sadece 2 ayar yapılıyor. Ayarlardan park modu açılıyor ve park modunun FPS’i seçiliyor. Park modunu açtıktan sonra time lapse veya park modu ayarlarıyla oynarsanız, park modu otomatik olarak devre dışı kalmaktadır.

Park modundaki hızlandırılmış video örneği;

GPS ÖZELLİĞİ – (SADECE GPS’Lİ MODELDE)

Viofo A119 modelinin GPS’li versiyonunu alırsanız;
Videonun sol altında da görebileceğiniz gibi, videoya aracın koordinat ve hız bilgilerini kayıt ediyor. Kaza anında “hızlı gidiyordun” suçlamaları önüne geçmek için güzel bir kanıt. Bu özelliği cihazın ayarlarından kişiselleştirebiliyoruz. Sadece hız, sadece koordinat, hız ve koordinat birlikte veya tamamen kapalı olarak kullanılabiliyor. Ayrıca güncel tarih ve saat bilgisini uydudan alabiliyor. GPS’i kullanmak için sim karta veya extra ödeme yapmaya ihtiyaç yoktur. Ücretsiz olarak uydudan araç hız ve koordinat bilgileri alınır ve videoya eklenir.

GPS özelliği hakkında bilinen bir yanlışa değinmek istiyorum. Araç kameralarındaki GPS özelliği uzaktan erişim için değildir. Aracınıza uzaktan erişerek konumunu öğrenemez veya videolara ulaşamazsınız.

ANDROID İÇİN GPS PROGRAMI – ÜCRETSİZ

A119 GPS’in verilerini telefondan harita üzerinden okumak için Android uygulaması bulunuyor. Aşağıdaki linkten Android telefonunuza ücretsiz olarak play store’dan GPSCAM uygulamasını indirebilirsiniz. Araç kameraları için GPS izleme uygulamasını geliştiren Muammer DÖNMEZ‘e teşekkür ederiz.

Android için GPSCAM
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mmr.gpscam

BİLGİSAYAR İÇİN GPS PROGRAMI – DENEME SÜRÜMÜ

A119 GPS’in verilerini daha iyi okuyabilmek için programı bulunuyor. Programıyla videoları izlerken harita üzerinden aracın o anda nerede olduğunu hızını görerek videoyu izleyebilirsiniz. Aşağıdaki görselden programın ön izlemesine ulaşabilirsiniz.GPS programı 1080p 30 FPS çözünürlüğe kadar ücretsizdir. Daha üst çözünürlük için lisans satın almanız gerekmektedir.

Mac için Dashcamviewer
https://s3.amazonaws.com/aws-website-dcv-downloads-c8kwd/dcv/Dashcam_Viewer_v2.7.2.dmg

Windows için Dashcamviewer
https://s3.amazonaws.com/aws-website-dcv-downloads-c8kwd/dcv/DashcamViewerWin_v2.7.2.zip

GPS modülünün sökülüp takılması;

TUŞLARI ve İŞLEVLERİ

Kameranın üzerinde toplam 5 tane tuş bulunuyor.
Image00010u
Sol üstten sırayla;
1.tuş: Cihaz kapalıyken kısa basılırsa cihazı açar, cihaz açıkken kısa basılırsa cihazın ekranını kapatır, cihaz açıkken uzun basılırsa cihazı kapatır.
2.tuş: ayarları açıp kapatır, video kaydı sırasında basılırsa fotoğraf çeker.
3.tuş kaydı başlatıp sonlandırır. Menü sayfasındayken yukarı tuşu olarak çalışır.
4.tuş kayıt sırasında basılırsa acil durum tuşu olarak, kayıt dışında “ok” (onay) tuşu olarak çalışır. Kayıtta değilken bu tuşa basılırsa video/fotoğraf galerisine girer.
5. tuş menü sayfasında aşağı tuşu olarak çalışır, kayıtta ve normal video kısmında ses kaydını açıp kapatır.

KAPASİTÖRLÜ BATARYA

Artık yavaş yavaş çoğu araç kamerasında görmeye başladığımız kapasitör, A119s modelinde de mevcut. Kapasitörlü kameranın ne gibi avantajlarından olacağından bahsedecek olursam; Pilli araç kameraları güneşin altında sürekli ısınır ayrıca sürekli şarj olması yüzünden de batarya ömrü oldukça kısalır. Normal kullanılan bir araçta pilin ömrü 1 seneyi geçmez. Kapasitörse çok az enerji tutabilen ama çok uzun ömürlüdür. Kameranın enerjisi kesildikten sonra video kaydını sonlandırıp, kamerayı güvenli şekilde kapatacak kadar enerji tutar. Enerjiye bağlı olmadığı sürece kapasitörlü cihazlar açılmaz.

AYARLANABİLİR LENS

Kameranın lensi sağa, sola, yukarıya ve aşağıya camın eğimi ve bombesine göre ayarlanabiliyor. Kamera tamamen dik bir şekilde yapıştırıldığında da aracın önünü görecek şekilde ayarlanabiliyor. Minibüs, otobüs, kamyonlar için de uygundur.

SÜRÜCÜ ASİSTANI

A119 araç kamerası çarpışma ve şeritten ayrılma uyarılarına sahip. Aşağıdaki videodan bu özelliğin işlevini daha iyi görebilirsiniz. Bu özellik sadece 1080p 30 FPS çözünürlükte kullanılabilir. Sürücü asistanı özelliği açıldığı zaman kamera otomatik olarak çözünürlüğü 1080p 30 FPS olarak ayarlamaktadır.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME – A119 GPS V2 MODELİ

Kamerayla GPS modülü arasında olan enerji aktarmaya yarayan pinlerinden kaynaklı sorundan dolayı kamera yenilendi. Kameranın GPS modülü ve GPS modülünü kameraya bağlayan pinler değiştirildi. Yenilenen model A119 GPS V2 olarak geçiyor. A119 GPS V2 versiyonu Aliexpress’de oldukça pahalı. Şuan yeni versiyonu en uygun fiyata Zapals’dan alabilirsiniz. Satın alma linkleri incelemenin en altındadır. A119 GPS V1 ve A119 GPS V2 modellerinin GPS modülleri birbirine uyumlu değil. V1’in GPS modülü V2’ye hiç geçmiyor, V2’nin GPS modülü V1’in kamera üzerindeki pinlerine yetişmiyor. Kameranızın V1 mi V2 mi olduğunu anlamanın en basit yolu kameranın arkasına bakmak.

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi V1 modeliyle V2 modelinin seri numaraları farklı. V2 modeli A119V2G1 olarak başlarken V1 modeli A119-G1 olarak başlıyor. Diğer bir yöntemse pinlere bakmak. V1 modelinin kameranın arkasında olan pinleri çukurlu ve ucları yuvalar, V2 modelinin pinleri kamerayla aynı seviyede ve köşeli.

VİDEO BOYUTLARI

32 GB, 64 GB ve 128 GB micro SD kartla cihazın saklayabileceği video uzunluklarını tablo şeklinde listeledim. 

32 GB kart 64 GB kart 128 GB kart 
1440p 30 FPS – 3 saat 13 dakika, 1440p 30 FPS – 6 saat 14 dakika, 1440p 30 FPS – 12 saat 39 dakika,
1296p 30 FPS – 3 saat 13 dakika, 1296p 30 FPS – 6 saat 14 dakika, 1296p 30 FPS – 12 saat 39 dakika,
1080p 60 FPS 3 saat 13 dakika, 1080p 60 FPS 6 saat 14 dakika, 1080p 60 FPS 12 saat 39 dakika,
1080p 30 FPS 4 saat 19 dakika, 1080p 30 FPS 8 saat 16 dakika, 1080p 30 FPS 16 saat 47 dakika,
720p 120 FPS 3 saat 13 dakika, 720p 120 FPS 6 saat 13 dakika, 720p 120 FPS 12 saat 39 dakika,
720p 60 FPS 4 saat 49 dakika, 720p 60 FPS 9 saat 11 dakika, 720p 60 FPS 18 saat 39 dakika,
720p 30 FPS 8 saat 59 dakika. 720p 30 FPS 16 saat 39 dakika. 720p 30 FPS 33 saat 47 dakika.

TAVSİYE EDİLEN HAFIZA KARTI

Viofo A119 GPS araç kamerasıyla Samsung hafıza kartlarını kullanmanızı öneririm. Şuan indirimde olan hafıza kartlarının linklerini aşağıya ekledim.

Samsung Evo Plus 32 GB U1 Micro SD Kart 12.99 dolar
https://m.gearbest.com/memory-cards/pp_28060.html

Samsung Evo Plus 64 GB U3 Micro SD Kart 21.79 dolar
https://m.gearbest.com/memory-cards/pp_279099.html

Samsung Evo Plus 128 GB U3 Micro SD Kart 45.99 dolar
https://m.gearbest.com/memory-cards/pp_718143.html

SÜREKLİ KAYIT YAPMAK

Sürekli kayıt yapmak için, sürekli enerjiye ihtiyaç vardır. OBD II soketine bağlanan kesme/biçme gerektirmeyen tak kullan şeklinde olan araç şarjıyla sürekli enerji sağlayarak, sürekli kayıt yapılabiliyor. Arabanın aküsü 11.6 voltun altına düştüğü zaman otomatik olarak enerjiyi kesiyor ve aracın aküsünün bitmesinin önüne geçiyor. OBD II kablosu hakkında daha detaylı bilgiye aşağıya linkini eklediğim konuda bulabilirsiniz. Satın alabileceğiniz link incelemenin sonunda “güvenilir satın alma linkleri” kısmında bulunmaktadır.
http://www.arac-kamera.com/obd-ii-arac-sarji-24-saat-kayit-yapmak/12339

YAZILIM GÜNCELLEMESİ

En güncel yazılıma üreticinin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. Şuan en güncel versiyon V3.03 versiyonudur.

Resmi üretici sitesi: http://support.viofo.com/support/solutions/articles/19000019600-viofo-a119-car-dash-camera-firmware

Güncelleme yapmak çok basit. Öncelikle SD kartınızı tamamen boşaltın. Daha sonra yukarıdaki linkteki dosyayı SD karta kopyalayın. Daha sonra cihazı şarja bağlayın. Rec tuşu flash şeklinde yanıp sönecek ve cihaz kendi kendine açılacaktır. İşlem bu kadar. Güncellemeyi en fazla 32 GB kartla yapmanız önerilmektedir.

Eski versiyona dönmek isterseniz aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
A119_170522_V2.06 versiyonu: http://support.viofo.com/support/solutions/articles/19000019600-viofo-a119-car-dash-camera-firmware

KUTU İÇERİĞİ

ÇEKİM TESTLERİ

GÜNDÜZ

GECE

TİME LAPSE TESTLERİ

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Kargoların ortalama ulaşma süresi 12-15 gündür. Zapals’da Viofo A119 GPS modeli V2 (geliştirilmiş GPS’li) versiyondur.

Viofo A119 GPS’li model – 79.89 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://www.zapals.com/viofo-a119-1440p-car-dash-camera-64gb-micro-sd-card-with-gps-module.html

Viofo A119 GPS’siz model – 75.89 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://www.zapals.com/viofo-a119-1440p-car-dash-camera-64gb-micro-sd-card-without-gps-module.html

GPS’siz Viofo A119 araç kamerasına daha sonradan GPS eklemek isterseniz;
A119 araç kamerası için yeni tip GPS modülü – 13.89 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://www.zapals.com/gps-module-for-viofo-a119-a119s-car-dash-camera.html

Kargoların ortalama ulaşma süresi 12-15 gündür. Banggood’da Viofo A119 GPS modeli V2 (geliştirilmiş GPS’li) versiyondur. GPS’Lİ MODEL İNDİRİMDE. GPS’SİZ MODELİ ALMAYIN.

Viofo A119 GPS’li model – 89.99 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
“83f0f4” indirim koduyla 79.19 dolara satın alabilirsiniz. (Ürünü sepete ekledikten sonra sepet sayfasının en alt kısmındaki “enter coupon code” kısmına kodu yazarak “apply” butonuna basınız. )
https://www.banggood.com/VIOFO-A119-1440P-160-Degree-Wide-Angle-Car-DVR-With-GPS-Black-p-1068196.html

Viofo A119 GPS’siz model – 83.90 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
“c7b421” indirim koduyla 73.83 dolara satın alabilirsiniz. (Ürünü sepete ekledikten sonra sepet sayfasının en alt kısmındaki “enter coupon code” kısmına kodu yazarak “apply” butonuna basınız. )
https://www.banggood.com/VIOFO-A119-1440P-160-Degree-Wide-Angle-Car-DVR-BLACK-p-1068197.html

A119 UV filtre – Oturtmalı – 12.09 dolar – 1.30 dolar takip kodlu kargo
https://www.banggood.com/VIOFO-Car-Dash-Camera-CPL-Filter-Lens-Cover-for-VIOFO-A118C2-A119-A119S-p-1200374.html

Kargoların ortalama ulaşma süresi 12-15 gündür. Daha önce Aliexpress’den alışveriş yapmadıysanız;
http://www.arac-kamera.com/aliexpress-alisveris-rehberi-nasil-alinir/12069

Aliexpress’de Viofo A119 GPS modeli V2 (geliştirilmiş GPS’li) versiyondur.

GPS’li model için ADD GPS module opsiyonunu ilandan seçiniz.

Viofo A119 GPS’li model – 98.34 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-A119-2-0-LCD-Capacitor-Novatek-96660-HD-2K-1440p-1080P-Car-Dash-Camera/32701811121.html

GPS’siz model için Standart opsiyonunu ilandan seçiniz.

Viofo A119 GPS’siz model – 89.14 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-A119-2-0-LCD-Capacitor-Novatek-96660-HD-2K-1440p-1080P-Car-Dash-Camera/32701811121.html

A119 UV filtre – Yapıştırmalı – 9.99 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/Adhesive-Polarizing-Lens-CPL-Filter-Sticker-For-VIOFO-A119-Car-Dashcam-DVR/32776860685.html

A119 UV filtre – Oturtmalı – 12.47 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/VIOFO-CPL-Filter-Lens-Cover-Circular-Polarizing-Filters-for-VIOFO-A118C2-A119-A119S-Video-Recorder-Dashcam/32792269953.html

A119 araç kamerası için yeni tip (V2) GPS modülü – 15.99 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/VIOFO-Updated-GPS-Module-3M-Sticker-Mount-Holder-For-A119-A119S-V2-Car-Dash-Cam-Dashboard/32810228569.html

A119 araç kamerası için eski tip (V1) GPS modülü – 15.99 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/Single-GPS-Module-3M-Sticker-Mount-Holder-For-A119-Car-Dash-Cam-Dashboard-Camera/32765772614.html

Aşağıya eklenen USB kablo tipi kameraya uygun tiptedir.

Sahibinden.com Düğmeli OBD II Araç şarjı Mini USB – 60 TL – Ücretsiz kargo

İndirim Kuponları Sayfası

Hakkında Mert Akyıl

Arac-Kamera.com için içerik sağlayan inceleme yazan yönetici. 2006 model Mini Cooper S R53 kullanıcısı. Aracında Viofo A119 modelini kullanıyor. 4 yıldır arac-kamera.com'un hizmet vermesini sağlıyor.

790 yorumlar

 1. Aykut bey cihazı bu aksam taktım,kablo döseme isi biraz zahmetli.Kamerayla gelen minik klipsleri kullanayım dedim ama yapısmadılar birtürlü.Ensonunda sizin anlatımdaki gibi lastik içinden vs birşekil yaptım.Şimdi asıll meseleye gelicek olursak cihazı gece deneme şansım oldu ve 20 km lik düz sayılabilcek az sarsıntılı bir yolda 30 dk boyunca 3 kere ekranda büyük ünlem çıkarak sesli uyarı verdi.Sanıyorum sallantı sebebiyle g sensör acil durum kayıt yaptı ama sizce bu normalmi ? Orta seviye idi sensör ? Şuan düşük hassasiyete aldım bakalım ne olucak.Bügünde aliekspres te malı onayladık ama eger arızalı ise geri alırlarmı

  • Ünlem arıza sebebiyle değil, darbe sensörüyle ilgilidir. Arabanız sert ve yollarınız kötüyse normal bir durumdur.

   • Düz yolda giderken bile devreye giriyor :/ sürekli loop haric kayıt yaptıgı icin hem dikkat dagıtıyor hem hafızada yer kalmıyor.Fabrika ayarlarına geri döndüm degisen birsey olmadı.Düsük hassasiyet yaptıgımda sıkıntı yok ama orta hassasiyette sürekli devreye giriyor.Ne yapmamı önerirsiniz ? Düsük hassasiyettemi kullanmalıyım yoksa iademi etmeliyim ?

 2. Her hangi bir usb ye takınca çalışırmı? Mesele evde telefon şarj cihazına yada pc usb girişine.

 3. Merhaba
  A119 a sahibim, uzun süre kullandım sorunsuz ama son günlerde kayıtlara baktığımda parazitli oluyor. Nasıl anlatsam bilmiyorum. görüntü içinde kaymalar var renk bozuklukları var. neden yapar acaba. Düşürmedim, çarpmadım hiç zarar gelmedi.

  • Görüntüyü izlediğiniz bilgisayar yüksek çözünürlüklü videoyu açabilecek donanımda olmayabilir veya video playerınızın codec’i uygun olmayabilir. Öncelikle VLC veya GOm playerla denemenizi öneririm. Yine düzelmezse daha yüksek donanımlı bilgisayarla izlemeye çalışın.

   • Merhaba cevap için teşekkürler. Yalnız daha önce hiç sorunsuz izlediğim bir bilgisayarda ve gom player ile izliyorum .Görüntü de parazit var. Her saniye renkler birbirine karışıyor tekrar düzeliyor.

    • Ekrandaki karışıklıkların sebebi bilgisayar donanımızın yetersiz olamasıdır. Eğer direk olarak karttan izliyorsanız, kaydı bilgisayara kopyalarak açmayı deneyin. Daha güçlü bir bilgisayarla yaşadığınız sorunun devam edeceğini sanmıyorum.

 4. Aykut bey merhaba. 119s de surucu serit takip sistemi ve ondeki araca fazla yaklasinca uyaru veren sistemler acik. Ancak yolda denememe ragmen uyari vermiyor. Neden olabilir?

 5. Merhaba A119 ile A119V2 arasında kaldım. Fiyat olarak Banggood da A119 248tl iken Zapals da A119 V2 266 tl. Yani fiyat olarak bir fark yok ama stabil çalışması yönünden hangisini tavsiye edersiniz?

 6. Aykut bey merhaba, öncelikle sizlere teşekkür etmek isterim sayenizde hiç bilgimiz olmadığı bir konuda gayet açık yorum ve önerilerinizle görüntü kalitesi yüksek bir ürün sahibi olduk (A119 GPS)..
  kamerayı 4-5 ay önce aldım ve bu süreçte sorunsuz kullandım. ancak son 3 haftadır. cihaz yaklaşık her iki dakikada bir açılış sesi ile birlikte kendini yeniden başlatıyor. bu durum sinir bozucu olduğundan güç kablosunu devre dışı bırakmak durumunda kalıyorum.
  Bu durumun araç kamerasının kısmen güneşe maruz kaldığından olabileceğinden şüpheleniyorum… yada yazılımsal bir olay mıdır ? (bu arada hiç yazılım güncellemesi yapmadığımı da belirtmek isterim ).
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi günler..

  • Sorununuz cevabı inceleme içerisinde mevcut. Direk olarak buraya aktarıyorum.
   Kullanıma bağlı olarak bir süre sonra GPS modülünün üstündeki şarj girişinden enerji verince ekranda titreme ve kart hatası uyarısı verebiliyor.
   Çözümü: Bu sorun Viofo firmasının geliştirmesiyle yeni cihazlarda mevcut değildir. Yeni tip GPS modülüyle bu sorun çözülmüştür. Zapals’da satılan A119 GPS’ler yeni tip GPS modüllüdür. Eski tip gps modüllüne sahip olan kameraların yanındaki şarj girişine bağlayarak kullanıldığı zaman hem GPS çalışıyor hem enerji problemi çözülüyor.

 7. Merhaba Aykut Bey,

  Viofo A119 GPS V2 araç kamerası almak istiyorum. Bu üründe, hafıza kartında yer kalmadığı zaman otomatik olarak eski kaydın üzerine yazma özelliği var mıydı?

  Şimdiden teşekkür ederim

 8. Aykut bey bugun cektigim goruntuleri izlerken goruntulerde karalenmeler vardi. Neden olabilir?

  • Görüntüyü izlediğiniz bilgisayar yüksek çözünürlüklü videoyu açabilecek donanımda olmayabilir veya video playerınızın codec’i uygun olmayabilir. Öncelikle VLC veya GOm playerla denemenizi öneririm. Yine düzelmezse daha yüksek donanımlı bilgisayarla izlemeye çalışın.

 9. 1920*1080 60 fsp mi 1280*720 120 fsp mi?

 10. Aykut bey iyi aksamlar… 119s var. Serit takip sistemi acik ve ekranda kirmizi + isreti var. Ancak bu isaretin rengi bazen kirmizi bazen mavi oluyor. Bunun anlami nedir? Tesekkur ederim.

 11. Park Moduna alınca neden 3-5 saniyelik videolar şeklinde parça parça çekiyor? Yani 3-5 dakika çekiyor kaydediyor gibi. Resimdeki dosyalar tek dosya olamaz mıydı? Ya da 1 saati kaydettiği tek dosya mesela… https://i.imgur.com/z3tCc0R.png

  • Yerden tasaruf amacı ile 3-5 sn lik videolar çekiyor. Uzun videolar çektiği zaman yerden kaynaklı sıkıntılar veya kayıtların silinmesi gibi olaylar olabiliceğinden düşük boyutlarda kısa videolar çekerek yerden tasarruf etmekte.

 12. Aykut bey a119 yolda giderken donma yapiyor tuşlara basamiyorum işigi yaniyor ama tuşlara bastigimda tepki yok gücü obd2 ile aliyorum ve yandan bağladigim girişi cikarmayinca donuk vaziyette bekliyor kayit da yapmiyor

 13. Aykut bey,
  Cihaz versiyonu “V1” enerji kablosu cihaza takılı durumda GPS çalışmadığını fark ettim.Sadece GPS bulabilirmiyiz.GPS bozulmaması için cihazın olduğu bölgeye cam filmi yapıştırsam olur mu?

  • Merhabalar V1 için Gps modulü bulunmamakta piyasada hep v2 modeli için gps moduleri var bunlarda kameranıza uymaz. Vıofo nun kendi sitesinden müşteri destek bölümünden yazarsanız cihazınız için belki gps gönderebilirler stoklarında varsa. Gps nin bozulmaması için enerjiyi Gps den değilde yandan cihazdan verirseniz eğer Gps nizin ömrü daha uzun olucaktır.

 14. Merhaba. 119v2 park modu aktif arac park edildikten sonra yaklasik 10 kez normal kayit almis. Sonra 40 dakikalik bir bosluk var ve park moduna gecmis. Ancak araca binip yuruyunce yine park modunda kayit yapmis. Nedeni nedir acaba?

  • Merhaba Oğuz Bey,
   Kullandığınız cihazın yazılım versiyonu nedir? Şuan en güncel versiyon v3.3. Eğer daha eski bir versiyona sahipseniz güncelleme yapmanızı öneririm.

 15. Mert bey iyi calismalar.benim a119s cihazda serit takip ve carpisma menuleri acik. Ancak olur olnaz yerlerde carpisma uyarisi veriyor ve serit takip iyarisi hic vermiyor. Neden olabilir?

  • Merhabalar artı işaretini kaputu %25 görecek şekilde ayarlarsanız gereksiz çarpışma uyarısını almaktan kurtulabilirsiniz. Şerit takip için ise silik şerit çizgilerini cihaz algılamayabilir bu yüzden uyarı vermeyebilir.

 16. Mert bey iyi gunler. Bende direkt akiye baglanan 12 voltu 5 volts dusuren obd2 aleti var. Bunun bana 12 volta baglanan kablosu cok ince geldi. (ORJİNALİ BOYLE) Baglasam sorun cikarir mi? (Yarin monte edecegim. Acil cevaplarsaniz sevinirim.)

 17. HAYIRLI AKŞAMLAR AYKUT BEY VIOFO A 119 KAMERAYI BANG GOOD DAN BUGÜN TESLİM ALDIM KONTROL ETTİM SİZİN DE DAHA ÖNCE SÖYLEDİĞİNİZ GİBİ V2 VERSİYON GÖNDERMİŞLER FAKAT CİHAZI AÇAMADIM GPS DENDE DENEDİM OLMADIŞARJ ALETİNDE AYNISI OLUYOR GÜÇ VERDİĞİM ZAMAN REC BUTONU BEŞ ALTI SANİYE DİREK YANIYOR ON OFF BUTONUNA BASINCADA REC BİR KEZ YANIP ÖNÜYOR AYRIVA SIFIR SAMSUNG MİCRO SD TAKTIM 64 GB CLASS 10 U3
  YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM SAYGILARIMLA..

 18. Mert bey benim kamerada soyle bir priblem basladi. Cekim yapiyor ancak cekimde ara ara donma sonra ekran da kararma var. Sonra normal kayit bir sure sonra duraklama ve yeniden ekran simsiyah. Neden olabilir,?

 19. Aykut bey merhaba.
  Tavsiyede bulunduğunuz sitelerden birinden alım yaptım. Kargo bu gün elime ulaştı. Telefon şarjına takarak cihazı açtım menü ayarlarını yaptım sorun yoktu. Şu an aynı telefon şarjına takarak açmaya çalışıyorum cihaz açılmasına açılıyor fakat ekranda viofo yazısı yazılı bir şekilde ve rec tuşu sürekli yanar vaziyette öylece kalıyor. Açma kapama yapıyorum kapanıp açılıyor ama öylece viofo yazısı ekranda öylece duruyor. Sorun ne olabilir acaba. Yardımcı olursanız sevinirim.

 20. Aykut bey a119s in yan tarafindaki AV nedir? Ne amacla kullanilir?

 21. Merhaba Aykut bey banggood dan aldığım a119 için bir kaç defa banggood la yazıştık cihazın kargo da zarar gördüğünü geri gönderirsem paramı geri iade edeceklerini yazmışlar bende cevaben türkiyede transfer ücretlerinin pahalı olduğunu arızalı bir cihaz için değmeyeceğini alternatif çözüm olarak kısmi ödeme yada tekrar cihaz göndermelerini teklif ettim fakat tekrar cevaben cihazı geri gönderirsem tam ödeme yada yeniden cihaz gönderebileceklerini ve transfer için ücret ödememem gerektiğini yazmışlar.Acaba sizin banggood a iade konusunda geri gönderme ücret hangi adrese gönderilmesi gerektiği yani kısaca prosedür hakkında tavsiyeleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim saygılarımla.

  • Merhaba Uğur Bey,
   A119’u geri göndermenin maliyeti 30 lira civarındadır. Bence ürünü göndererek iadeyi almanız daha mantıklı olacaktır. İadeyi kabul ettiğinizi belirtin size alıcı bilgilerini ileteceklerdir.

 22. Merhabalar Aykut Bey.. Cihazım Viofo 119 Kapasitörlü.. Ayarlar da Gps Açık Olsada Sağ Alt Köşede Sürekli No Gps Yazıyor Ne Yapmam Gerekiyor..

 23. Kamerayı arka cama takıp, araç içini ve ön kısmı içeriden görecek şekilde kullanmak istiyorum. Burada G1W için yaptığınız gibi: https://youtu.be/24zJZbx4BNg – Gündüz çekimi arka cam denemesi Gücü de bagajdaki 12v soketten almak istiyorum. Böylece bagajdan kablo çekmek çok kolay olacak. 3 aracım var ve üçüne de kabloyu bagajdan geçirip portable olarak kullanmak istiyorum kamerayı. Rica etsem, A118, A119/A119S, MATEGO XP1, Junsun H030 vs gibi tavsiye ettiğiniz kameraların bu açıdan gündüz ve gece çekimlerini yayınlayabilir misiniz? Çok faydalı olacaktır. Bir de görüntüleri wi-fi’den/bluetooth’dan kablosuz ios/android’e aktarmak ya da izlemek için A119’a yakın özelliklerde hangi kameraları tavsiye edersiniz? Viofo WR1 var ama çok sorunluymuş galiba şimdilik. Arka cama monte edileceği için ekranları olmasa daha iyi olur kameraların, telefondan kontrol edilerek kullanılan model var mıdır tavsiye edeceğiniz? Çok teşekkürler..

  • Merhaba Onur Bey,
   A serisi kameraları G1W testinde yaptığım gibi arka camdan içeriyi görecek şekilde kullanamazsınız. A serisi kameralar yapışkanlıdır. Kamerayı cama yapıştırdığınız zaman sadece dışarıyı görecek şekilde ayarlanabilir, kamera çevrilemez. Junsun h030’un tipi oldukça çirkin. Arabamın camında öyle bir şey görmek istemeyeceğim için incelemedim. Matego Xp1 arka cam için oldukça estetik olabilir. WiFi’li kameralar görüntü aktarımı çok uzun sürdüğü için araç kamerasında WiFi önermiyorum. Arka camdan içeriyi çekmek için G1W veya matego xp1 tercih edebilirsiniz. Şuanda G1W-CB modelinde çok iyi indirim var. Bence G1W-CB güzel tercih olacaktır.

   G1W – CB araç kamerası 25.99 dolar
   Satın alma linki: http://grbe.st/fiqvIA
   İnceleme linki: http://www.arac-kamera.com/g1w-detayli-arac-kamerasi-incelemesi/8

   • Cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Kesinlikle katılıyorum, özellikleri bana uygun ancak Junsun çok çirkin sahiden. Yurtdışı forumlarda A118/A119 gibi yapışkanlı kameraları mıknatıs ile araç tavanına tutturarak kullananlar var. Portatif kullanımda mıknatıs kameraya zarar vermezse tabi, çok pratik olacağı düşüncesindeyim. G1W’nin şekli ve ekranı dışarıdan dikkat çekeceği için, çalınma ihtimaline de karşı Matego X1 arkada biraz daha mantıklı gibi. Tabi görüntü kalitesi (https://youtu.be/24zJZbx4BNg – Gündüz çekimi arka cam denemesi) G1W gibi olacaksa, odak sorunu olmazsa ve aracın önü dahil her yer net olarak görünecek ise. Görüş açısı biraz daha geniş galiba çünkü. G1W videosunda, öndeki araçların plakası sorunsuz okunuyor çünkü, tam aradığım açı ve görüntü kalitesi G1W arkadan çekim. Fiyatı da çok uygun. Sadece, daha gizli olur, dışarıdan bakınca dikkat çekmez diye düşünerek A119S alıp şu şekilde arkaya – tavana mıknatıs ile tutturmayı düşünmüştüm:
    https://dashcamtalk.com/forum/threads/for-a118-diy-magnet-mount-for-rear-window-mazda-3-hatchback.7215/ Bu şekilde monte edilirse, lens sağa sola ve yukarı aşağı oynadığı için sorun olmaz sanırım. Yeter ki odak sorunu olmasın; araç içini, sağı – solu ve ön tarafı G1W arka cam denemesindeki gibi net olarak kayıt yapsın aynı yerden. Vaktiniz olursa tabi, elinizdeki A118/A119, Matego XP1 gibi kameraların arka camdan öne doğru görüntülerini de ekleyebilirseniz bu siteye çok makbule geçer. İlginiz, yorum ve detaylı incelemeleriniz için çok teşekkürler.

    • Diğer kameralarla arka camdan test yapmadım ve şuan elimde mevcut değiller. A119s modelinin lensinin sağa sola çevirme ayarı yok. Kameranın gövdesini sağa sola çevirerek ayar yapabilirsiniz ama bana Türkiye şartlarında mıknatısla yapıştırmak pek mantıklı gelmedi. Yollarımızın durumu çok kötü, yapışkanlı tutucular bile yollara dayanamayabiliyor.

 24. Mehmet sönmez

  Aykut bey önerinizle a119v2/GPS aldım çok memnun kaldım.cihazı aracımın orta konsolundaki ups e taktım. UK ile aracın kapıları açıldığında kayıt başlıyo UK ile kilitleyince de 1 dk sonra ups elektriği kesilip kayıt bitiyor.
  Ben de bir powerbank var gerektiğinde araç park halindeyken ona takıp kayıt istiyorum. Timelaps 100 ms yaptım gayet iyi fakat aracı çalıştırıp yürüyünce de kayıtlar timelaps sürüyo bunu isyemiyorum. Her defasında menüden ayarlamak zor geliyo.
  Şöyle yapsam time laps off hareket sensörü ve g sensör açık olsa araç park halindeyken ve ben powerbank dan sürekli güç sağlarsam cihaz hareket algılayınca yada çarpma kayıt yapar mı?
  Yapmazsa ne yapmam gerekir?

  • O kadar uğraşmanıza gerek yok. Kameraya park modu özelliğieklendi. Yazılımı v3.3’e yükseltirseniz park modu özelliği cihazınıza gelecektir. İnceleme içerisinde detaylar mevcut.

   • Mehmet Sönmez

    Çok sağolun aykut bey dediğinizi yaptım. Viofo a119 gps v2 nin yazılımını güncelledik,park özelliği geldi.
    Tam istediğim gibi oldu,
    Son bi soru park modundayken 3 kayıt seçeneği var 1fps/5/15fps: bu şu demek mi; sn de 1/5/15 kare resim kaydı
    Hangisi ideal tercih olur?
    Teşekkürler

    • Evet saniyede alacağı karedir. Kendiniz 3 farklı FPS’de test ederek size en uygun olanını seçebilirsiniz. Kare ne kadar düşük olursa video boyutu o kadar ufak olur.

 25. Tugrul yıldırım

  Aykut bey yazinizi okudiktan sonra viofo a 119 gps aldim montajini yaptirdim ancak cihaz otomatik olarak acilmiyo pilinden cikarip takinca calisiyo baglantida hata olmamasina ragmen sorunu çözemedim.ilginize tesekur ederim

  • Kamera enerji aldığı zaman otomatik olarak açılmalıdır. Yazılım versiyonunuzu kontrol edin. Eski yazılım kullanıyorsanız güncelleyerek deneyin.

 26. Sevgili Aykut, yazılarını okuyarak bende A119 S GPS li araç kamerası aldım.Gösterdiğin şekilde ayarlarını yaptım.Ama bir şey dikkatimi çekti.
  (http://www.arac-kamera.com/a119-arac-kamerasi-detayli-incelemesi/10013)
  11 Kasım 2017 de Mehmet Sönmez’ verdiğin cevapta,
  “Yazılımı v3.3’e yükseltirseniz park modu özelliği cihazınıza gelecektir. ” diyorsun.
  Yazılım yükseltme için verdiğin adreste ise :
  A119S V2.1 Firmware , mevcut.Buraya bir açıklık getirirmisin.
  Benimde paylaşmak istediğim bir şey var.Arabam VW CC, ayak altı lambası taktırıyordum, kamerayıda tak dedim.Elektriği baş üstündeki aydılatma lambasının ordan alıp hemen aynanın yanından indirdi.Orada hem devamlı elektrik hemde kontağa bağlı elektrik mevcutmuş.İster şarj cihazını istersen ODB2 kablosunu oraya bağlıyabiliyorsunuz.Ortalıkta kablo karmaşası olmuyor.
  Teşekkürler.

  • Viofo A119s ve a119 farklı cihazlardır. Benim 11 Kasımda cevapladığım gönderideki ürün Viofo A119 GPS’dir. İki modelin yazılımları da farklıdır. Viofo A119s’in son versiyonu V2.1’dir, Viofo A119’un son versiyonu dünden itibaren v3.4’dür. Eğer kameranız A119s’se a119s güncellemesi yapmanız gerekmektedir.

 27. Aykut Bey…Bugün sizin yorumlarınızı takip ederek A119 GPS’li cihaz sahibi oldum geldiğinde üzerinde tam hatırlamıyorum da sanırım V2.2 versiyon yüklüydü.Versiyonu V3.4 yükselttim ve cihaz ayarlarını videonuzu takip ederek yaptım herşey normal.. Yanlız bir türlü beceremediğim bir sorunum var..Cihaza elektrik verdiğimde doğal olarak cihaz açılıp video kaydına başlıyor buraya kadar normal cihaz üzerinden rec tuşuyla video kaydını durdurduğumda ne yaparsam yapayım fasılalaı bib sesini kapıyamadım…Kapamanın bir yolu var mı ? Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler…

 28. İyi aksamlar ben bu kameradan almak istiyorum ama aklıma takılan, bu kameranin enerjisini direk olarak arac tavan lambasına bağlamak istiyorum. Tavan lambası 12v bu cihazı çalıştırirmi. Bu kamera kaç volt kaç amper ile çalışıyor?

  • 12v direk olarak bağlandığında anca kamera yanar. 12v’den 5v’ye çeviriciye ihtiyacınız var. Şarj aleti 2 amper. Kameranın kullandığı 0.5 amper.

   • Çevirici kullanacağım 12v dan 5v 1-3 amper arası çevirici var. Çıkış tarafida usb çıkışlı bunu kullanan sorun olmaz sanırım.

    • 5v verdiğiniz sürece sorun olmayacaktır. Tavan lambaları genellikle 20 dakika sonra enerji kesiyor. Öncelikle onu kontrol etmenizi öneririm.

     • Araba stop ettikten belirli sure sonra elektirigi kesiyor dogru. Tavan lambasi Araba çalışır durumdaykende belirli sure sonra elektirigi kesermi? Benim için araba çalışır durumdayken kayıt yapması yeterli. Ben kablo fazlalığı olmasın diye tavandan bağlamayı düşünüyorum.

     • Calisirken kesmez. Ben sureklyit icin tavan lambasini kullanacaksiniz sandim.

 29. Haklıymışsınız, vlc media player ile düzeldi görüntü. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

 30. Merhaba aykut bey. Benim kamrrs onceleri duzgun calisirken( saati kendi ayarliyordu gps li model) simdi calistirdigimda saat hep 3 saat geride oluyor. Gps ile ilgili sorun mu var acaba?( saati ve tarihi gps den gunceller degil mi)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir