İndirim kuponları

ADDKEY 4″ Çift Kameralı Araç Kamerası Detaylı İncelemesi

Editörün değerlendirmesi

İncelemesini yaptığım cihazı kendi arabamda sürekli kullanmak için satın aldım.  Ben bu kamerayı satın aldıktan sonra 4 arkadaşımın aracına da montajını yaptım. Montaj yaptığım araçların videosu (https://youtu.be/YzdwJwrEBMk) Kameranın modele özel adı olmadığı için AddKey 4″ çift kameralı cihaz olarak adlandıracağımı belirtmek isterim. AddKey piyasaya yeni girmiş, oldukça fazla araç kamerası çeşidi olan, cihazlarını kullanıcı isteklerine göre şekillendirmiş bir marka. Yapışkanlı tutucu, harici arka kamera, sony cmos, büyük ekran aradığım özelliklerdi. Bu zamana kadar çift kameralı model önermediğimi belirtiyorken “kendi arabana neden çift kameralı model taktın?” derseniz; benim arabam aşırı derece filmli. Diğer incelemelerimi de okuduysanız, ön camımda da film olduğunu, cihazların testlerde gördüğünüz çekimlerden daha iyi çekimlere sahip olduğunu sık sık belirtiyorum. Arka camımdaki film çok daha aşırı olduğu için arka camıma kamera takamıyorum. Bu yüzden arka için araç dışına takılan kameraya ihtiyacım vardır. Kameranın özelliklerini beğendiğim için AddKey 4″ çift kameralı modelini seçtim. Bu kameranın arka kamerası olmayan modeli de satılıyor. Aradaki fiyat farkı 5 dolar olduğu için, arka kamera olmadan alan olacağını düşünmüyorum. Ben incelemeyi çift kameralı modeli göre ayarlıyorum. Biraz fazla uzadığı için özür dilerim. İncelemeye buradan sonra başlıyorum 🙂

AddKey 4″ çift kameralı araç kamerası ön kamerasıyla 1080p 30 FPS, arka kamerasıyla 480p 30 FPS çekim yapıyor. Baştan belirtmek isterim ki arka kamerasının gerçek kalitesi kesinlikle 480p değil. Arka kamerası max 240p çekim yapıyor, sanal olarak 480p’ye büyütülüyor. Kameranın ön kamerasının kalitesi oldukça tatmin edici. Sony IMX322 cmos kullanıyor. Bu cihazı kendi arabama seçme sebebim cmos oldu. Sony IMX322 gece çekiminde oldukça başarılı. Novatek 96655 chipsetini kullanıyor. Bu chipseti daha önce incelediğim birçok araç ve aksiyon kamerasında gördük. Neredeyse 3 senedir piyasada olan Novatek 96655 chipseti hala oldukça iyi bir chipset. Kameranın 160 derecelik oldukça geniş açısı bulunuyor. Fabrika verilerinde 32 GB kart desteği bulunduğu yazmasına rağmen ben 64 GB kartla testlerini gerçekleştirdim.

Kamerayı bana cazip kılan bir diğer özelliğiyse, yapışkanlı tutucusu oldu. Vakumlu tutucular güneş altında uzun ömürlü olmuyor. Ayrıca daha fazla titreşim yapıyor. Kamerayla tutucu arasında ne kadar az eklem olursa, ne kadar kısa olursa görüntü o kadar titreşimsiz oluyor. 4 inc’lik ekrana sahip. Geri görüş kamerası özelliğiyle 4 inc’lik ekran oldukça yeterli oluyor. Artık araç kamerasında standart olarak sunulan G-sensör (darbe sensörü), bu cihazda da bulunuyor. 500 mah’lık bataryası, park halindeki çarpmalarda, darbe sensörünün darbe algılamasıyla birlikte cihazın açılıp kayda geçmesini sağlıyor.

PUANLAMA

Gündüz Çekimi
Gece Çekimi
Gizlilik/Boyut
Malzeme Kalitesi
Fiyat/Performans
Arka Kamerası

TEK PARÇA İNCELEMESİ

VİDEOYA EKLEMELER

 • Menünün en alt kısmında olan ayarın ne işe yaradığını anlamadığımı belirtmiştim. Bu özellik arka kameranın görüntüsünün ekranın sağ alt kısmında gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlıyormuş.
 • Videoda ışığın ne işe yaradığını anlamadığımı belirtmiştim. Kamerayı kullandıkça bu ışığın ne işe yaradığını fark ettim. Işık açıldığı zaman kameranın içinde beyaz led yanıyor. Bu led kameranın lensinin olduğu taraftan bakıldığında görülebiliyor. Kamerayı dışarıdan belli etmeye yarıyor. Pek bir esprisi yok. Ben kapalı olarak kullanmaya devam ediyorum.

ARTI YÖNLERİ

Sony IMX322 cmos, 32 GB kart desteği, (64 GB’la test yaptım, çalışıyor.)
Novatek 96655 chipset, Dijital zoom,
500 mah batarya, HDR,
Arka kamera, Acil durum tuşu,
160 derece çekim açısı, Döngüsel kayıt,
4 inc ekran, Ekran koruyucu,
Geri görüş kamerası sistemi, Gecikmeli kapanma,
G-sensör, Aşağı yukarı hareketli lens,
Fotoğraf çekimi, Yapışkanlı tutucu,
Ses kaydı, Bilgi ledleri,
Park modu, Hareket sensörü.
MOV video kaydı,

EKSİ YÖNLERİ

USB kablosu kutu içeriğinde yok,
Arka kamerasının kalitesi iyi değil,
Plaka yazma kısmındaki karakter sayısı yetersiz, (6 karakter)
Micro SD kartı sökmesi zor,
Ses kaydını kapatmak için kısayol tuşu yok,
Arka kamerada ayna etkisi var. Plakalar ters görünüyor.
http://www.arac-kamera.com/wp-content/uploads/2017/03/Screenshot_25.jpg
Elle ekran koruyucu devreye sokulamıyor,

FOTOĞRAFLARI

Sonraki Önceki
 
Sonraki Önceki

ARAÇ ÜSTÜ GÖRÜNÜMÜ

Sonraki Önceki
 
Sonraki Önceki

TUŞLARI

Kameranın sağ tarafında 5 adet tuş bulunuyor. Bunun dışınca cihaz üzerinde tuş yok. Kullanımları oldukça basit.

 1. Video çekimi, fotoğraf çekimi ve galeri arasında geçiş sağlar.
 2. Menülerde yukarıya gitmek için kullanılır.
 3. Uzun basılırsa kamerayı açar. Kamera açıkken basılırsa video kaydını başlatıp durdurur. Menülerde onaylama tuşudur.
 4. Menülerde aşağı gitmek için kullanılır.
 5. Ayarlar menüsüne girmeyi sağlar.

BİLGİ LEDLERİ

Üzerine tıklayarak fotoğrafı büyütebilirsiniz.
 • Kayıt sırasında şarja takılı değilse mavi ışık yanıp söner.
 • Kayıt sırasında şarja takılıysa kırmızı ışık sürekli yanar, mavi ışık yanıp söner. Cihaz kapalı ama şarja takılıysa kırmızı ışık sabit kalır.
 • Şarja takılı kayıtta değilse hem kırmızı hem mavi ışık yanar, mor renk olarak görünür.

MENÜLER

Sonraki Önceki
Sonraki Önceki

GALERİ

Üzerine tıklayarak fotoğrafı büyütebilirsiniz.
Kamerayla çektiğiniz görüntüleri, galeri menüsünden izleyebilir, silebilir veya ayrı klasöre taşıyabilirsiniz. Kameranın sağ kısmındaki tuşlardan “mode” tuşuna 2 defa basılarak galeriye giriş yapılıyor.

FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Kameranın fotoğraf çekme özelliği de bulunuyor. “Mode” tuşuna 1 defa basıldığı zaman fotoğraf çekme kısmına geçiyor. “OK” tuşuna basıldığı zaman fotoğraf çekiyor. Fotoğraf çekme kısmındayken menü tuşuna basılarak, fotoğraf ayarlarına ulaşılabiliyor.

VİDEO KAYDI

Çift kameralı modellerde en çok sorulan video kayıtlarının nasıl olduğudur. Video kaydını videoa ve videob olarak ayrı ayrı kayıt ediyor. Yani tek videoda 2 görüntü birleşmiyor. Bu şekilde olması çözünürlüğün düşmemesi için iyi bir şey.

SES KAYDI

Ses kaydını sadece ön kameradan yapıyor. Arka kameranın videosunun üzerine, ön kameradan aldığı sesi ekliyor.

BIT RATE DEĞERLERİ ve DOSYA BOYUTLARI

Ön kamera

Arka kamera

Ön kamera 3 dakika video boyutu Arka kamera 3 dakika video boyutu

HAREKETLİ LENS

AddKey 4″ çift kameralı araç kamerasını benim için cazip kılan özelliklerinden biri, kamera lensinin yukarı aşağı oynayabilir olmasıydı. Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi lensi hareket edebiliyor. Camın eğimine göre kamerayı ayarlayabiliyorsunuz.

BATARYA SÜRESİ

Ekran koruyucu 3 dakikaya ayarlıyken, kayıtta full şarjla yaptığım testte kameranın şarjı 11 dakika dayandı.

ARKA KAMERASI

Çift kameraları modellerde arka kameranın verimli olmadığını her zaman belirtiyorum. Bu cihazın da arka kamerası başarılı değil. Arka kamerası olmayan modelle arasında 5 dolar fark olduğu için, en azından arkada ne olduğunu belli edecek kadar çeksin diyenler tercih edebilir.

PARK MODU

Kameranın dahili bataryası sayesinde, kamera darbe algıladığı zaman otomatik olarak açılıp görüntü kaydı almaya başlar. Bu özelliği kullanmak için sürekli enerji vermeye gerek yoktur. Belli süre sonra otomatik olarak tekrar kapanır. Aracınıza park halinde vurup kaçanlar için güzel bir güvenlik önlemidir. Darbe algılayınca, hem ön kamerası hem arka kamerası görüntü kaydı yapar. Ayarlardan park modu açıldığı zaman cihazın sağ üst kısmında kamera simgesi görünür.

ACİL DURUM TUŞU

Kamera kayıt sırasındayken aşağı ok tuşuna basılırsa ekranın sol altında anahtar simgesi çıkar. Acil durum tuşuna basılan videolar kartın içerisindeki “RO” adı verilen klasörün içine taşınır. Buraya taşınan videolar elle müdahale edilmedikçe silinmez.

24 SAAT KAYIT YAPMAK

Eğer sürekli kayıt yapmak isterseniz arabanın OBD2 portu üzerinden sürekli enerji veren şarj kitiyle kullanabilirsiniz. Arabanın kontağı takılı değilken de enerji verir. Arabanın aküsü zayıflamaya başladığı zaman otomatik olarak gücü keser, arabanın aküsünü bitirmez. İncelemenin sonunda satın alma linkleri kısmından OBD2 araç şarj kitini bulabilirsiniz.

GERİ GÖRÜŞ KAMERASI

Cihazın arka kamerasından çıkan 1 adet kırmızı (artı) ve 1 adet siyah/kırmızı (eksi) kabloyu arabanın geri vites lambasına bağlatırsanız, arabayı geriye taktığınız zaman kameranın ekranı tamamen geri vites kamerası gibi çalışır. Ekran üzerinde park çizgileri görünür.

Arka kamerasının üzerindeki 4 adet led, geri vitese takınca aktifleşir.

KUTU İÇERİĞİ

Kamerayı alırken arka kameralı ve arka kamerasız model seçenekleri var. İki seçeneğin kutu içeriği birbirinden ayrı. Arka kamera farkı sadece 5 dolar olduğu için almışken arka kamerayla birlikte almanızı öneririm.

ARKA KAMERASIZ MODEL ARKA KAMERALI MODEL
 • AddKey 4″ çift kameralı araç kamerası,
 • Yapışkanlı kamera tutucu,
 • 3.5 metre araç şarjı.
 • AddKey 4″ çift kameralı araç kamerası,
 • 3.5 metre araç şarjı,
 • Yapışkanlı kamera tutucu,
 • Geri görüş kamerası,
 • 2 adet vida ve geri görüş kamerası için yapışkan bant.

YAZILIM GÜNCELLEMESİ

Kamerayı ben inceledikten sonra cihaza yazılım güncellemesi gelmiş. Yazılım güncellemesinde görüntü kalitesi adına bir geliştirme yok. Dil hataları düzeltilmiş. Bu yazılımla birlikte arka kamerada sorun yaşanmaya başlanmış. Arka kamerayı takınca görüntü tepetaklak görünüyor. Bu sorunu çözmek için eski yazılıma dönmek gerekiyor. Aşağıdaki linkten eski yazılımı indirebilirsiniz. Boş hafıza kartının için indirdiğiniz dosyayı atın, kameraya kartı takın ve kameraya enerji verin. Kameranın sağ üst kısmındaki led yanıp sönmeye başlayacak ve işlem bitince kamera tekrar açılacaktır. Yazılımı yükledikten sonra hafıza kartını bilgisayardan biçimlendirin.
https://yadi.sk/d/y68732-E3H2aHF

ÇEKİM TESTLERİ

Çekim testleri ön cam filmli arabayla yapılmıştır. Videolar sayfayı kastığı için 1’er tane video ekledim. Tüm videoları izleyebileceğiniz oynatma listesi; https://www.youtube.com/playlist?list=PLDk2r2NudGKmsXz7kXfcjl64LqWAFTJyT

ÖN – GÜNDÜZ

ARKA – GÜNDÜZ

ÖN – GECE

ARKA – GECE

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Siparişim elime oldukça hızlı ulaştı. Kamerayı sipariş verdikten 12 gün sonra teslim aldım. Kutusu oldukça ufak ve hafif. Gümrük kontrolüne gitmeden ve gümrük vergisi ödemeden kamerayı teslim aldım.

Aliexpress’den daha önce alışveriş yapmadıysanız; http://www.arac-kamera.com/aliexpress-alisveris-rehberi-nasil-alinir/12069

Dikkat! Satın alırken çift kameralı model için “color” kısmında 2.seçeneğe tıklamanız gerekmektedir. Örnek görsel; 

ADDKEY 4″ Çift Kameralı Araç Kamerası – 49.94 dolar + 0.39 dolar kargo ücreti
https://tr.aliexpress.com/item/ADDKEY-car-dvr-camera-Novatek-96655-Sony-IMX322-dvr-dual-lens-night-version-dash-cam-FHD/32794163189.html

ADDKEY 4″ Tek Kameralı Araç Kamerası – 45.07 dolar + 0.39 dolar kargo ücreti
https://tr.aliexpress.com/item/ADDKEY-car-dvr-camera-Novatek-96655-Sony-IMX322-dvr-dual-lens-night-version-dash-cam-FHD/32794163189.html

 • Bulunmuyor.

OBD II Araç şarjı – 60 TL – Ücretsiz kargo
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-ses-goruntu-sistemleri-arac-kamerasi-icin-obd-ii-arac-sarji-392167125/detay/

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda oldukça bilgi edindikten sonra araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye arac-kamera.com'u oluşturdum ve 3 yıldır arac-kamera.com aktif olarak hizmet veriyor. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapmaya başladım. Kendi aracımda A118c modelini kullanıyorum.

31 yorumlar

 1. Aykut Bey merhabalar,

  Arka kamera için ters görün aktardığından bahsetmişsiniz (ayna etkisi), buradaki olay sağdaki görüntüyü sol taraftamı gösteriyor? kameradan sağ tarafta gördüğümüz engel aslında saldamı oluyor?

  Geri görüş kamerasında dönme özelliği var mıdır?

  Bu kamera kapasitörlü müdür?

  Bilgiler için şimdiden teşekkürler.

  • Geri görüş kamerasında sorun yaşatmıyor. Kayıt sırasında ters görünüyor. Görüntüyü çevirme özelliği bulunmuyor. Cihaz kapasitörlü değildir.

   • Aykut Bey, Öncelikle değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler.

    Büyük ihtimalle bende bu kameradan alacağım, zahmet olmazsa sizden 2 ayrı konuda bilgi rica edecektim.
    Geri görüş kamerasında dönme özelliği var mıdır? Bir de kapasitörsüz olmasından dolayı yazın ısınmadan ötürü batarya çok çabuk deforme olur mu? olursa bulunabilecek bir batarya mıdır?

    İyi geceler

    • Geri gorus kamerasinda donme ozelligi yok. Geri geri giderken goruntunun zaten ters olmasi gerekiyor. Arabamin orjinal geri gorus kamerasi da bu mantikla calisiyor. Tek sorun kameranin kaydi da bu sekilde yapmasi. Ben kendi arabamda kullanmaya basladim. Batarya kapasitesi dusunulurse 1.5 sene kadar pili sorunsuz gidecektir diye dusunuyorum.

 2. Merhaba..özellikle arka kamerasının montajı ile ilgili bilgi verirmisiniz
  . Ben sipariş verdim yolda ancak nasıl montaj yapılacak .. arkaya nasıl yerleirieceğiz aracın zaten park için geri görüş kamerası var nasıl olacak

 3. Aykut bey bende bu kameradan aldım, yalnız şöyle bi sorun var. Tarih ve saat bilgisi ekranın sol üstünde ters şekilde. Kamerayı ters mi bağladım diyorum ama düz, yandaki tuşlar vs düz konumda.

  • Benim incelememden sonra yazılım güncellemesi yapılmış. Arkadaşlarım için sipariş verdiğim cihazlarda bu şekildeydi. Yazılımı eskiye çevirerek sorunu çözdüm.
   https://yadi.sk/d/y68732-E3H2aHF
   Hafıza kartını bilgisayardan biçimlendirin. İçi boşken linkini verdiğim verdiğim dosyayı içine atın. Kartı kameraya takıp enerji verin ve bekleyin. Sağ üstteki kırmızı ışık flash şeklinde yanacak ve işlem bitince cihaz açılacaktır. Daha sonra karta bilgisayardan tekrar format atmanız gerekmektedir. Yoksa her açılışta kamera yeniden yazılım yüklemesi yapar.

 4. Çok teşekkür ederim, dediğiniz şekilde düzeltirim. Birde cama yapıştırdığım bölüm sanki biraz eğri oldu, zorladım ama çıkmıyor gibi. Çıkarıp düzgün yapıştırma imkanım var mı acaba?

  • Bu cihazın yanında yedek yapıştırıcı yok. Sökerseniz bir daha aynı mukavemetle yapışmayacaktır. Çift taraflı bant alıp bantı yenilerek yapıştırmanız daha iyi olacaktır. Kaşığın sapıyla ittirerek tutucuyu yerinden sökebilirsiniz.

 5. Aykut Bey Merhaba,
  bu cihazı olmak istiyorum yalnız daha önce almış olduğum kamerada ekran sürekli donma yapıp hafıza hatası uyarısı vermekteydi.bazende ekran hareket algılamakta ancak kayıt yapmıyordu. bu sorunlarla karşılaşır mıyım.
  veya başka bir kamera öneriniz var mı.
  (almak istediğim kamera 24 saat kayıt yapmalı ancak ekranda donma ve hafıza hatası gibi hatalar vermemesi gerekmektedir. önere bileceğiniz kamera var mı. teşekkürler.)

 6. Aykut bey sizin incelemenizi izledikten sonra bu kamerayı aliekspresten aldım. incelemeniz ile bire bir örtüştü. kameradan genel olarak memmunun. sadece 2 sıkıntısı var şarjı çok az gidiyor ve 2 saatlik araba kullanmama rağmen şarjı fazla dolmamış. sizce bataryasında bir sıkıntımı var.
  ikinci sorunum. kameranın ekranında görüntüler düz olarak izlenirken, hafıza kartını bilgisayara takıp seyrettiğimde videolar ters seyrediliyor. bunu düzeltmenin bir yolu varmı yardımcı olursanız sevinirim.

  • Sarji 11 dakika dayaniyor. Yolculugunuz sirqsinda kamera acilinca elinizle kapatin. Sag ustteki kirmizi led yanacaktir. Sarji tamamen dolsun. Kamera acikkeb sarj olmasi daha yavas oluyor.

   Goruntunun ters gorunmesiyle ilgili incelemeyi guncelledim. Yazilim guncellemesi kismindan sorunsuz versiyonu yukleyebilirsiniz.

 7. MERHABA AYKUT BEY
  Addkey4 özelliklerinde park modu olan başka önerebileceğiniz b40d boyutlarında yada ayna kamara varmı acaba

 8. Hocam İlk başta bu site için çok teşekkür ederim Ellerin sağlık
  Bu üründen almak istiyorum fakat bu yeni yasa ile 35$ üstüne vergi muhabbetinden sonra alan oldu mu ve bir sıkıntı çıkıyor mu ve sen arada buradan satış yapıyorsun eğer bu cihazdan getirirsen ben talibim 🙂

  • Bu kamera incelemesini gümrük yasası değiştikten sonr yaptım. 3 adet kamerayı tek kargoyla satın aldığım da oldu arkadaşlarım için. Kutusu oldukça ufak ve hafif olduğu için sorun yaşanmıyor.

 9. Merhaba.. Kamerayı arabaya taktım ama sdcard hatası veriyor.. siz 64gb sorun çımadı deyince bende 64 gb almıştım ama o yüzden mi? eski yazılıma geçmedim acaba eski yazılıma geçsem bu kart hatası olayından kurtulurmuyum ?

  • Merhaba Okan Bey,
   Kartı taktıktan sonra 2 defa menü tuşuna basın, aşağıya doğru inerek formatı bulun. Kartı formatlayın. Menü tuşuna 1 kere basıp ok tuşuna basın. Normal şekilde çalışmaya başlayacaktır. İlk başta kart takıldığında bu sorun normaldir. Kartı bilgisayara takıp çıkardığınızda da bu hatayı alabilirsiniz. Hatayı alırsanız işlemleri tekrarlayın.

 10. Merhaba aykut bey ,
  Peki garantisi olamayacak bu ürünün arza durumunda nasıl bi işlem yapılabilir bide şuan 20.05.2017 tarihiyle ürünü sipariş versem benimde yine cihazı formatlamam gerekir mi ? kolay gelsin

  • Merhaba Burak Bey,
   Ariza durumunda saticiyla iletisim kurabilir veya aliexpress uzerinden dispute acabilirsiniz.

   Cihazi degil, karti formatliyoruz. Yeni takilan kart icin standart islemdir. Yapmazsabiz uyari verir.

 11. Merhaba
  Arka kamerayı park kamerası / geri görüş kamerası olarak kullanmak için geri vites lambasına bağlayınız yazmışsınız.
  Bu sekilde araç suruş halindeyken kayıt edecek midir?

  • Arka kamera geri vites lambasına bağlı olmasa bile sürekli kayıttadır. Arka kameranın geri vites lambasına bağlanmasının mantığı, geriye takınca ekranın sadece arkayı gösterip, ekran üzerinde park çizgilerini açmasıdır.

 12. Alper aydogmus

  Merhaba Aykut bey, sizin önerinizle addkey kamera aldım. Fakat iki sıkıntı önemli birincisi taktiğin hafıza kartını çıkartamadım. Ikincisi obd kablosunun ucunun uzun olmasindan dolayı kamerayı yapıştırdığım zaman obd kablosunu ucunu takamadım mecburen sigortadan çekmek zorunda kaldım. Oneriniz varsa sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir