Araç Kamerası Montajı

Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz. En sonda video bulunmaktadır. Eğer aracın tavanı çok sıkı ise kabloyu tavanın içine takamayacağınız için fazla kabloyu direksiyonun alt kısmında toplayın. aşağıdaki anlatımdaki aracın tavan kısmında boşluk olduğu için fazla kablonun hepsi oraya sıkıştırılmıştır. Aracımın kirliliği için kusura bakmayın.

1
Şarj cihazını çakmaklığa veya 12v güç çıkışına bağlıyoruz.
2
Kablolar ayağımıza takılmasın diye direksiyonun altında bulduğumuz boşluklara iyi tutturacak sürücü kapısına kadar getiriyoruz.
3
Kapı lastiklerinin içerisine sokarak direğe kadar kabloyu çıkarıyoruz
4
Kabloyu lastiğin içinde güzele sokuyoruz.
5
Tornavidaya bez sararak lastikleri kaldırabilirsiniz. Lastikler sert veya hava soğuksa lastiği tırnakla açmaya çalışırsanız zorlanabilirsiniz.
6
Lastikler sert olduğu için tornavidadan yardım alıyorum.
7
Kablonun lastiğin içine sokulmuş hali.
abb
Kabloyu direkten ön cama doğru getiriyoruz.
8
Kabloyu tavan ile camın arasına sıkıştırarak aynaya kadar getiriyoruz.
9
Bu aşamada cihazı şarja takıp en iyi görüntünün nereden alındığına, sileceğin kameranın yerini temizleyip temizlemediğine, HGS’nin görüntüye girip girmemesine dikkat ederek kamerayı takacağınız yeri seçiniz.
11
Kameranın dışarıdan görünümü

10 12

Sigorta kutusuna bağlantı yapmak için;

Kamera montajı anlatımımız faydalı oldu mu?

Anket Sonucu

Loading ... Loading ...

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda oldukça bilgi edindikten sonra araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye arac-kamera.com'u oluşturdum ve 2 yıldır arac-kamera.com aktif olarak hizmet veriyor. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapmaya başladım. 2015 model Hyundai i20 Elite Blue aracımda A118c modelini kullanıyorum.

6 Yorumlar

 1. Aykut bey merhaba; daha önce de sizden fikir alışverişinde bulunmuştum. Tavsiyeleriniz üzerine A118C modelinden satın aldım, elime ulaştı. Mutlaka konularda değinmişsinizdir ama tam net cevabı bulamadım:
  1- Hangi SD kartı tavsiye ediyorsunuz, 64 GB’lık desteği mevcut mu, ayrıca kartın bir özelliği (class ?) olması gerekiyor mu?
  2- Montaj konusunda bir elektrikçi ile görüştüm, net bir bilgi vermedi ancak montajı yapabileceğini söyledi. Doğrudan aküden mi, yoksa sigortadan mı güç alınması gerekiyor? Yanlış iş yaptırmak istemiyorum. Araç çalıştığında kayıt başlasın, stop edince dursun istiyorum. Bununla ilgili nasıl yardımcı olursunuz?

  • Merhaba Atakan Bey,
   Öncelikle kameranız hayırlı olsu.
   1. Kamera desteği 32 GB, ancak 64 GB ile çalıştığını söyleyen kullanıcılar var. Karta ve şansa bağlı gibi. En sağlıklısı 32 GB class 10 kart ile kullanmanız olacaktır.
   2. Aracın tesisatı ile hiç oynamadan direk olarak çakmaklık girişine bağlayın. Aracınız kontak takılı değilken güç vermiyorsa, istediğiniz şekilde araç çalışında kayıt başlar, araç kapanınca kayıt sonlanır.

 2. Merhaba, sizin yorumlarınıza dauanarak çift kamerali modeli sipariş vermek üzereyim. Yalnız aklıma takılan 2 soru var,
  1 – Arka kamera montajını nasılm yapacağım, kabloları nasıl öne kadar getireceğim ( aracın sedan)
  2 – Arka kamerayı geri görüş olarak kullanmak istiyorum, cihazın ekranı zaten küçük ekran 2 ye bölmeden sadece arka tarafı gösterir mi acaba?

  • Arka camdan aracin direklerine, direkten en on direge ve oradan on cama getirmeniz gerekiyor. Aracinizin plastik aksami cok sikiysa ses sistemi montajı yapan yerler kolaylikla baglayabilir. 1.5 inc’lik ekranla geri gorus kamerasi olarak kullanmaniz cok zor. Ayri cihaz ayna arkasina monte edilecegi icin her seferinde dikiz aynasini duzeltmeniz gerekir.

   • Cevabınız için teşekkür ederim. Çift kamera olayından vazgeçeyim bari dediğiniz gibi ekran aşırı küçük. Dikiz aynası düzeltilmesinden bahsetmişsiniz, aracımın dikiz aynasının altında gece uzun kısa far özelliği için orjianal olarak bulunan kamera var. Araç kamerası bunun da altına yerleştirilecek baya bi çirkin görüntü olacak anlaşılan. Peki bu yabancı sitelerden değil de Türkiyede satılan modellerden önereceğiniz hiç model yok mu acaba?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir