Araç kamerası terimleri – Menü Türkçeleştirme

Araç kamerası almak isteyenlerin oldukça fazla sorduğu bir soru; “Türkçe dil desteği var mı?” Çoğu kamerada maalesef Türkçe dil desteği bulunmuyor. Araç kameralarının kullandığı menüler oldukça basit ancak hiç İngilizcesi olmayanlar için menü terimlerinin kısa kısa açıklamasını yapacağım.

Yoğun talep üzerine araç kamerası menüsünün açıklamalarını ve ayarlarını video halinde hazırladım. (Çoğu novatek 96650 chipsetli kameranın menüsü aynı şekildedir.) (11Ocak2015)

Loop recording

Çekilen kaydın kaçar dakikalık parçalar halinde kayıt edileceğini ayarlamanızı sağlar. Genellikler 1-2-3-5-10-15 dakikalık parça seçeneği sunar.

Auto on/off

Arabayı stop edip anahtarı çıkardıktan ne kadar süre sonra kameranın kapanması gerektiğini ayarlamanızı sağlar.

*Gücü çakmaklıktan alanlar için geçerlidir.

G-sensor veya Sensity

Kameranın aşırı darbe aldığında veya araç duruyorken sallanması halinde otomatik olarak kaydı saklar. Trafik kazalarında kaydın saklanması için çok önemlidir. Bazı kameralarda hassaslığı ayarlanabilir. Eğer çok hassas olursa kasisleri bile hafızasında saklar ve bir süre sonra hafıza kartındaki tüm kayıtlar korunur şekilde olduğu için yeni kayıt yapamaz. Arada kontrol etmeniz gerekir.

Date and time stamp

Tarih ve saati video kaydına yazdırmanızı sağlar. Aynı sayfadan tarih ve saat ayarı yapabilirsiniz.

Screen saver / Screen protection

Kameranın ışığı gözünüzü rahatsız ediyorsa kamera çalışmaya başladıktan sonra istediğiniz sürede ekranın kapanmasını sağlar. Ekran kapanır ancak kayıt devam eder. Herhangi bir tuşa basarak ekranı tekrar açabilirsiniz.

Resolution

Video çözünürlüğünü ayarlamanızı sağlar.

GPS

GPS modülü bulunan cihazlarda GPS ile koordinat ve hız bilgilerinin kayıt edilmesini sağlar.

Beep sound

Kameranın tuşlarına bastığınızda bip sesi çıkmasını açıp kapamanızı sağlar.

IR led

Kameranın önündeki gece görüşü ledlerini açıp kapamanızı sağlar.

Format

Hafıza kartını sıfırlamayı sağlar. Kameranın ayarlarını sıfırlamaz.

Default setting

Kameranın tüm ayarlarını sıfırlar. Hafıza kartındaki kayıtları sıfırlamaz.

 

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda oldukça bilgi edindikten sonra araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye arac-kamera.com'u oluşturdum ve 2 yıldır arac-kamera.com aktif olarak hizmet veriyor. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapmaya başladım. 2015 model Hyundai i20 Elite Blue aracımda A118c modelini kullanıyorum.

4 Yorumlar

  1. levent çetinkaya

    merhaba. n11 sitesinden probiel c900modelli araç içi kamerayı satın aldım. Novatek gt300 ile kasası birebir aynı. iç malzeme durumunu tabiki bilmiyorum. cihazı kullanmaya başladım. loop recording bölümünü 3 er dakikalık olarak ayarladım. hafıza kartı olarak kingstone 32 gb. class 10 ve Samsung evo 32 gb. class 10 U1 kırmızı renkli olanından takarak kullanmaya başladım. kartın hafızası dolduğunda döngüsel kayıt yapmıyor. sürekli ekran mavi oluyor ve hafıza dolu diye uyarı veriyor. her seferinde karta format atmak zorunda kalıyorum. bunun özel bir ayarı varmıdır. ilginize teşekkür ederim. size ürünün linkini atacağım.
    http://urun.n11.com/arac-ici-kamera/24-lcd-ekran-12mp-gece-goruslu-full-hd-arac-kamerasi-c900hd-P100653918

  2. Merhaba kardeş güzel bir video olmuş eline sağlık ben birşey sormak istiyorum araç çalışmadığında gece felan çekmeye devam ediyor mu? bir de önümde herhangi bir kaza olduğunda o kaydı silmeyip saklayacak tuş ve ya başka bieşey var mı?

    • Merhaba, Eğer bağlantısı sürekli enerji alacağı şekilde yapılırsa gece de kayıt yapabilirsiniz. Normal çakmaklığa bağlantı yaparak gece kayıt yapamazsınız. Diğer sorduğunuz şey ise acil durum tuşu olarak geçiyor. Bir çok modelde mevcut. Düşündüğünüz modeli söylerseniz olup olmadığını söyleyebilirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir