Gearbest indirimleri

B40D Çift Kameralı Araç Kamerası İncelemesi

Editörün değerlendirmesi

Image00028u

A118 modelinin çift kameralısı olarak piyasaya sürülen B40D modeli novatek 96655 chipsetini kullanıyor. Bu cihazın ön kamerası 1080p 30 FPS (10.000 bitrate), arka kamerası 480p 30 FPS (3.000-3.500 bitrate) çekim kalitesine sahip. Cihazın menüleri ve genel görüşünü A118 modeline oldukça benziyor. Kameranın gündüz çekimi oldukça başarılı, gece çekiminde karanlık ortamlarda performans sergilemiyor.

Normalde çift kameralı modelleri pek önermem. Bu cihaz fiyatı, boyutları/gizlenebilirliği ve chipseti sayesinde A118’e yakın fiyatta satılması sebebiyle alınabilir görünüyor. Arka kameradan yüksek beklentiniz olmamasını baştan söylüyorum.

Time lapse özelliği sayesinde cihazın yanında power bank alarak veya kamerayı arabanın sürekli enerji gelen hattına bağlatarak gece de yer tasarrufu yaparak kayıt yapabilirsiniz.

Gündüz Çekimi
Gece Çekimi
Gizlilik/Boyut
Malzeme Kalitesi
Fiyat/Performans
GPS performansı

ARTI YÖNLERİ

 • Novatek 96655 chipset,
 • Far açma uyarısı,
 • Çift kamera,
 • G-sensör,
 • GPS desteği, 
 • Aydınlatmalı tuşlar,
 • Tek tuşla ses kaydı kapatma,
 • Time lapse video kaydıyla yer tasarrufu yaparak çok uzun süre kayıt tutabilme,

EKSİ YÖNLERİ

 • Arka kamera direk olarak güneş altında kaldığı zaman odaklanma problemi yaşıyor,
 • Time lapse video (park halinde kullanmak için) çekmek için kısayol tuşu yok,
 • Benim aracımın en ön camında cam filmi olduğu için far açma uyarısı verimli çalışmıyor. Dışarısı daha karanlık göründüğü için, farlar önünü aydınlatmasına rağmen far uyarısı açık duruyor,
 • Hafıza kartı yuvasını kapatan lastik kapak kopacakmış gibi görünüyor,
 • Arka kamerasının çözünürlüğü oldukça düşük.

KAMERANIN FOTOĞRAFLARI

kamera-2kamera-1Image00022usoketler

KUTU İÇERİĞİ

kutu-2 kutu-icerigi

OYNAR KAMERA

Kamerayı camın eğimine göre ayarlamak için lens kısmı aşağı yukarıya hareket ettirilebiliyor.

lens-2 lens-1

ARAÇ ÜSTÜNDE GÖRÜNÜMÜ

Araç içerisinden bakınca sol taraftaki B40D modeli. Aynaya yakın olan A118c modeli.

dis-gorunus-1 ic-3 ic-4 ic-5

KAMERA KALİTESİ

Kameranın plastik kalitesi iyi görünüyor. Cihazın tuşları kullandığım diğer cihazlara göre biraz daha sert, daha uzun ömürlü olacakmış hissi bırakıyor. Tuşlarında aydınlatma olması çok hoşuma gitti. Üst bilgi ledleri kamerayı kontrol etmek için çok kullanışlı.

TUŞLAR

Kameranın tuşları led aydınlatmalı. Cihazın ön kısmında toplam 5 tane tuş bulunuyor.

Image00021u

Sırasıyla soldan sağa 1.tuş;  Cihazı açıp kapatır. Cihaz açıkken basılırsa sadece ekranı kapatır. Uzun basılırsa cihazı tamamen kapatır.
2.tuş; Menü tuşudur. Ayarlara girmek için kullanılır. Video kaydı sırasında menü tuşu çalışmaz.
3.tuş; Video kaydı sırasında basılırsa acil durum tuşu görevindedir. Menülerde “onay” tuşu olarak kullanılır.
4.tuş; Video kaydını başlatıp durdurur.
5.tuş; Video kaydı sırasında basılırsa ses kaydını açıp kapatır. Video kaydı dışında basılırsa fotoğraf, video ve galeri arasında gezme tuşudur.

KAYIT SÜRESİ

Kamera tüm 64 GB kartlarla çalışmıyor. Konu altında linkini verdiğim 64 GB kartla yaptığım testlerde sorunsuz olarak çalıştı.(Linkleri görmek için tıklayın.)

 • 64 GB kartla 1080p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 10 saat 1 dakika 58 saniye,
 • 32 GB kartla 1080p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 5 saat 17 dakika 9 saniye,
 • 64 GB kartla 1080p 30 FPS sadece ön kamera, 480p arka kamera aktif şekilde 5 saat 42 dakika 54 saniye,
 • 64 GB kartla 720p 30 FPS sadece ön kamera, 480p arka kamera aktif şekilde 8 saat 19 dakika 21 saniye,
 • 64 GB kartla 720p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 16 saat 38 dakika 43 saniye,
 • 64 GB kartla 480p 30 FPS sadece ön kamera, 480p arka kamera aktif şekilde 14 saat 1 saniye,
 • 64 GB kartla 480p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 28 saat 23 saniye.

FAR AÇMA UYARISI

Kameranın ayarlarında “lower beam reminder” kısmından far açma uyarısı özelliğini aktifleştirebiliyor. Bu özellik hava karardığı zaman cihaz üzerinde far simgesi göstererek farları açmanızı hatırlatıyor. Aracın önü aydınlandığında farların açık olduğunu algılayıp uyarıyı kapatıyor.

far-uyarisi

TİME LAPSE VİDEO KAYDI

Bu özellikle normalde saniyede 30 kare çeken cihaz, saniyede 1 FPS çekerek hafıza kartını ekonomik kullanır. Bu şekilde aracınızı uzun süre park ettiğinizde tüm park boyunca video kaydını saklayabilir. Bu cihaz hem ön hem arka kamerayı kullanarak aynı anda time lapse videolar çekebiliyor. Konunun altından time lapse testlerine ulaşabilirsiniz.

KAPASİTÖRLÜ BATARYA NEDİR?

Kapasitörlü model bataryalar şarja takılı olmadıkça çalışmaz. Pil kullanan kameralar 9 ay kadar sonra pil ölmesi sorunu yaşamaya başlar. (Kapasitörlü modelin şuana kadar ömrünü doldurabilen olmadı.) Aynı telefonlarda da olduğu gibi bir süre sonra pil şarj tutmaz ve cihaz ilk başta sürekli açılır kapanır. Daha sonra ise tamamen kapanır. Kapasitörlü model şarj kesildikten sonra çektiği videoyu bitirip kaydedecek kadar enerji tutar. Daha uzun ömürlüdür.

GPS DESTEĞİ

Image00039uKameranın GPS desteği mevcut. Aşağıda GPS’in ne özellikler getireceğini anlattım. GPS modülü cihazın üstündeki sokete takılıyor. 1 TL boyutlarına yakın olan GPS modülü aracın camında görünmeyen bir yere takılıyor.
gps-hizGPS modülü olan cihazlar için takip programı;

GPS modülünü cihazın üstünde sağdaki sokete takıyoruz. Taktıktan sonra ayarlar sekmesinde GPS seçeneğine girip açıyoruz. Daha sonra sağ altta yeşil yazılı şekilde “KM” beliriyor. Aracın hızını kameranın üzerinden de takip etmenizi sağlıyor. Eğer km kırmızı görünüyorsa uyduya bağlanmaya çalışıyordur. Yeşil görünüyorsa uyduya bağlanmıştır. No GPS yazısı görürseniz takıp çıkararak tekrar deneyin.

Haritada aracın yerini görme, hız ve koordinat bilgilerini okumak için bilgisayara indirmeniz gereken program; “RegistratorViewer”. Program 1.12mb boyutunda. Kuruluma gerek duymuyor. Aşağıdaki linkten programı indirebilirsiniz.
RegistratorViewer (1.12 MB)
https://yadi.sk/d/CHzg38w3qZpNt

VİDEO ÇEKİM TESTLERİ

ÖN
GÜNDÜZ

GECE

ARKA
GÜNDÜZ

TİME LAPSE

ÖN

ARKA

Arka kamerası güneş altında odak kayması sorununa sahip.

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Güvenilir bir firma olması, uygun fiyattan ürün satması ve destek konusunda iyi olduğu için gearbest’i öneriyorum. Kargo ortalama 15 gün içerisinde teslim ediliyor. Kargo takip sayfamdan destek alabilirsiniz. http://www.arac-kamera.com/yurt-disi-kargo-takip-terimleri/802

B40D Araç kamerası – 65.87 dolar- Ücretsiz takip kodlu kargo
“B40DGB” indirim koduyla 53.99 dolara satın alabilirsiniz.
http://www.gearbest.com/car-dvr/pp_391603.html
GPS modülü – 6.08 dolar
http://www.gearbest.com/car-gps-tracker/pp_328503.html
32 GB hafıza kartı – 10.89 dolar
http://www.gearbest.com/memory-cards/pp_337818.html
64 GB hafıza kartı – 24.00 dolar
http://www.gearbest.com/memory-cards/pp_217548.html
XIAOMİ 20000mAh power bank
http://www.gearbest.com/iphone-power-bank/pp_263761.html

Hakkında Aykut Ezer

Araç kameralarına kişisel merakım yüzünden yabancı kaynaklarda oldukça bilgi edindikten sonra araç kamerası hakkındaki bilgilerim daha fazla insana ulaşabilsin diye arac-kamera.com'u oluşturdum ve 3 yıldır arac-kamera.com aktif olarak hizmet veriyor. Araç kamerası incelemelerinin yanında ip kamera ve aksiyon kamerası incelemeleri de yapmaya başladım. Kendi aracımda A118c modelini kullanıyorum.

12 Yorumlar

 1. B40d kayit sirasinda ic mekan ses kaydi kapatilabiliyor mu

 2. Aykut bey iyi günler. Öncelikle bu faydalı site için teşekkürler, gerçekten saygı değer bir iş yapmışsınız. En kısa zamanda araç içi kamera almayı düşünüyorum, çok fazla bilgi sahibi olmadığımdan ve piyasada yüzlerce ürün olduğundan kafam karışmış durumda. Sitenizdeki önerilenler ve önerilmeyenlere de bir göz attım, bu incelemenizi de okudum. Düşüncem çift yönlü kamera almak. Piyasanın son durumuna göre hangi ürünü önerirsiniz, bu ürünün yeni modelleri mevcut mu ve üstte çift yönlü önermediğinizi söylemişsiniz, sebebi nedir acaba? Teşekkürler.

  • Çift yönlü kameralar tek bileşenle 2 kayıt almaya çalıştığı için genellikle ön kameraya %75, arka kameraya %25’lik güç ayırır. Arka kameralar verimli olmaz. Ön kameradan da %25 görüntü kaybı yaşamış olursunuz. B40D modelini incelemek istememin sebebi fiyatının uygun olması, kapasitörlü olması ve extra olarak geri görüş kamerasına sahip olması. Çift kameralı model alırken arka kameradan bir şey beklememek gerekiyor. Sadece kaba taslak bir görüntü sunuyor. Hiç yoktan iyidir diye bakılabilir.

   • Aykut bey, bu ürünü verdiğiniz linkten söylemeyi düşünüyorum. Ancak linkteki ürünün yorumlar kısmında en altta GPS desteği var mı diye sormuşlar, yok cevabını vermiş satıcı. Siz de GPS linki vermişsiniz yukarıda. GPS de söyleyeceğim ama aklım karıştı. GPS uyumlu mu ürün?

    • Cihazin gps destegi bulunuyor. Menulerinde gps’i aktiflestirmek icin kisim da mevcut. Linkini verdigim gps modulu cihazla uyumlu olarak calisiyor. Kendi kullandigim (linktekiyle ayni urun) gps moduluyle test ettim.

 3. Bu modelin arka kamerasını güncellemişler, Gearbest’te göremedim. Tam alınabilir olmuş görünüyor: https://www.amazon.com/ARECORD-B40D-Capacitor-Recorder-Internal/dp/B01KT5MASA?th=1

 4. hakan pehlivan

  Bu ürünü Gearbestten aldım.Aracıma uyguladım.Gayet memnun kaldım.Yine de sormak istediğim arka kamera değiştirilemez mi?Örnek olarak linkteki kamera ile.
  http://www.gearbest.com/car-alarms-security/pp_274804.html

 5. Aykut Bey merhaba, B40D için güncel yazılım bilgisi ya da üretici sitesinin linki var mı elinizde ? Cihazın üstündeki yazılımı kontrol etmek istiyorum, yeni teslim aldığım cihazımda 20160719.001 sürüm yazılım var. Cihaz direkt aküye bağlı, motion dedection açık ancak kontrol ettiğimde park yerinde hiç hareket olmamasına rağmen sürekli kayıt yapıyor. Yazılımla ilgili olabileceğini düşündüğüm için size sormak istedim. (Dashcamtalk’ta da bulamadım)

  • Merhaba Fatih Bey,
   B40D için yazılıma hiç rastlamadım. Farklı hafıza kartıyla deneme yapabilirsiniz? Video kaydındaki sorunların genel sebebi hafıza kartı oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir