B40D Çift Kameralı Araç Kamerası Detaylı İncelemesi

Editörün değerlendirmesi

Bu inceleme  19 OCAK 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Image00028u

A118 modelinin çift kameralısı olarak piyasaya sürülen B40D modeli novatek 96655 chipsetini kullanıyor. Bu cihazın ön kamerası 1080p 30 FPS (10.000 bitrate), arka kamerası 480p 30 FPS (3.000-3.500 bitrate) çekim kalitesine sahip. Cihazın menüleri ve genel görüşünü A118 modeline oldukça benziyor. Kameranın gündüz çekimi oldukça başarılı.

Normalde çift kameralı modelleri pek önermem. Bu cihaz fiyatı, boyutları/gizlenebilirliği ve chipseti sayesinde A118’e yakın fiyatta satılması sebebiyle alınabilir görünüyor. Arka kameradan yüksek beklentiniz olmamasını baştan söylüyorum.

ARTI YÖNLERİ

 • Novatek 96655 chipset,
 • Far açma uyarısı,
 • Çift kamera,
 • G-sensör,
 • GPS desteği,
 • Aydınlatmalı tuşlar,
 • Tek tuşla ses kaydı kapatma,
 • Time lapse video kaydıyla yer tasarrufu yaparak çok uzun süre kayıt tutabilme,
 • Kapasitörlü batarya
 • 64 GB kart desteği (belirli kartlar),
 • Mola hatırlatma,
 • WDR,
 • Hareket sensörü,
 • Acil durum tuşu,
 • Çok iyi gizleniyor.

EKSİ YÖNLERİ

 • Arka kamera direk olarak güneş altında kaldığı zaman odaklanma problemi yaşıyor,
 • Time lapse video (park halinde kullanmak için) çekmek için kısayol tuşu yok,
 • Benim aracımın en ön camında cam filmi olduğu için far açma uyarısı verimli çalışmıyor. Dışarısı daha karanlık göründüğü için, farlar önünü aydınlatmasına rağmen far uyarısı açık duruyor,
 • Arka kamerasının çözünürlüğü oldukça düşük.

KAMERANIN FOTOĞRAFLARI

Image00022u
kamera-1
kamera-2

KUTU İÇERİĞİ

HAREKETLİ LENS

Kamerayı camın eğimine göre ayarlamak için lens kısmı aşağı yukarıya hareket ettirilebiliyor.

ARAÇ ÜSTÜNDE GÖRÜNÜMÜ

Araç içerisinden bakınca sol taraftaki B40D modeli. Aynaya yakın olan A118c modeli.

ic-5
ic-4
ic-3
dis-gorunus-1

KAMERA KALİTESİ

Kameranın plastik kalitesi iyi görünüyor. Cihazın tuşları kullandığım diğer cihazlara göre biraz daha sert, daha uzun ömürlü olacakmış hissi bırakıyor. Tuşlarında aydınlatma olması çok hoşuma gitti. Üst bilgi ledleri kamerayı kontrol etmek için çok kullanışlı.

TUŞLAR

Kameranın tuşları led aydınlatmalı. Cihazın ön kısmında toplam 5 tane tuş bulunuyor.

Image00021u

Sırasıyla soldan sağa 1.tuş;  Cihazı açıp kapatır. Cihaz açıkken basılırsa sadece ekranı kapatır. Uzun basılırsa cihazı tamamen kapatır.
2.tuş; Menü tuşudur. Ayarlara girmek için kullanılır. Video kaydı sırasında menü tuşu çalışmaz.
3.tuş; Video kaydı sırasında basılırsa acil durum tuşu görevindedir. Menülerde “onay” tuşu olarak kullanılır.
4.tuş; Video kaydını başlatıp durdurur.
5.tuş; Video kaydı sırasında basılırsa ses kaydını açıp kapatır. Video kaydı dışında basılırsa fotoğraf, video ve galeri arasında gezme tuşudur.

KAYIT SÜRESİ

Kamera tüm 64 GB kartlarla çalışmıyor. Konu altında linkini verdiğim 64 GB kartla yaptığım testlerde sorunsuz olarak çalıştı.(Linkleri görmek için tıklayın.)

 • 64 GB kartla 1080p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 10 saat 1 dakika 58 saniye,
 • 32 GB kartla 1080p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 5 saat 17 dakika 9 saniye,
 • 64 GB kartla 1080p 30 FPS sadece ön kamera, 480p arka kamera aktif şekilde 5 saat 42 dakika 54 saniye,
 • 64 GB kartla 720p 30 FPS sadece ön kamera, 480p arka kamera aktif şekilde 8 saat 19 dakika 21 saniye,
 • 64 GB kartla 720p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 16 saat 38 dakika 43 saniye,
 • 64 GB kartla 480p 30 FPS sadece ön kamera, 480p arka kamera aktif şekilde 14 saat 1 saniye,
 • 64 GB kartla 480p 30 FPS sadece ön kamera aktif şekilde 28 saat 23 saniye.

FAR AÇMA UYARISI

Kameranın ayarlarında “lower beam reminder” kısmından far açma uyarısı özelliğini aktifleştirebiliyor. Bu özellik hava karardığı zaman cihaz üzerinde far simgesi göstererek farları açmanızı hatırlatıyor. Aracın önü aydınlandığında farların açık olduğunu algılayıp uyarıyı kapatıyor.

far-uyarisi

TİME LAPSE VİDEO KAYDI

Bu özellikle normalde saniyede 30 kare çeken cihaz, saniyede 1 FPS çekerek hafıza kartını ekonomik kullanır. Bu şekilde aracınızı uzun süre park ettiğinizde tüm park boyunca video kaydını saklayabilir. Bu cihaz hem ön hem arka kamerayı kullanarak aynı anda time lapse videolar çekebiliyor. Konunun altından time lapse testlerine ulaşabilirsiniz.

KAPASİTÖRLÜ BATARYA NEDİR?

Kapasitörlü model bataryalar şarja takılı olmadıkça çalışmaz. Pil kullanan kameralar 9 ay kadar sonra pil ölmesi sorunu yaşamaya başlar. (Kapasitörlü modelin şuana kadar ömrünü doldurabilen olmadı.) Aynı telefonlarda da olduğu gibi bir süre sonra pil şarj tutmaz ve cihaz ilk başta sürekli açılır kapanır. Daha sonra ise tamamen kapanır. Kapasitörlü model şarj kesildikten sonra çektiği videoyu bitirip kaydedecek kadar enerji tutar. Daha uzun ömürlüdür.

GPS DESTEĞİ

Image00039uKameranın GPS desteği mevcut. Aşağıda GPS’in ne özellikler getireceğini anlattım. GPS modülü cihazın üstündeki sokete takılıyor. 1 TL boyutlarına yakın olan GPS modülü aracın camında görünmeyen bir yere takılıyor.
gps-hizGPS modülü olan cihazlar için takip programı;

GPS modülünü cihazın üstünde sağdaki sokete takıyoruz. Taktıktan sonra ayarlar sekmesinde GPS seçeneğine girip açıyoruz. Daha sonra sağ altta yeşil yazılı şekilde “KM” beliriyor. Aracın hızını kameranın üzerinden de takip etmenizi sağlıyor. Eğer km kırmızı görünüyorsa uyduya bağlanmaya çalışıyordur. Yeşil görünüyorsa uyduya bağlanmıştır. No GPS yazısı görürseniz takıp çıkararak tekrar deneyin.

Haritada aracın yerini görme, hız ve koordinat bilgilerini okumak için bilgisayara indirmeniz gereken program; “RegistratorViewer”. Program 1.12mb boyutunda. Kuruluma gerek duymuyor. Aşağıdaki linkten programı indirebilirsiniz.
RegistratorViewer (1.12 MB)
https://yadi.sk/d/CHzg38w3qZpNt

SÜREKLİ KAYIT YAPMAK

Sürekli kayıt yapmak için, sürekli enerjiye ihtiyaç vardır. Bunun en masrafsız ve pratik yöntemi sürekli enerji gelen bir sigorta hattından elektrik almaktır. Kesme/biçme işlemleri gerektiği için bunu her kullanıcı yapamaz. Bunun için daha pratik bir yöntem buldum. OBD II soketine bağlanan kesme/biçme gerektirmeyen tak kullan şeklinde olan araç şarjıyla sürekli enerji sağlayarak, sürekli kayıt yapılabiliyor. Arabanın aküsü 11.6 voltun altına düştüğü zaman otomatik olarak enerjiyi kesiyor ve aracın aküsünün bitmesinin önüne geçiyor. OBD II kablosu hakkında daha detaylı bilgiye aşağıya linkini eklediğim konuda bulabilirsiniz. Satın alabileceğiniz link incelemenin sonunda “güvenilir satın alma linkleri” kısmında bulunmaktadır.
http://www.arac-kamera.com/obd-ii-arac-sarji-24-saat-kayit-yapmak/12339

VİDEO ÇEKİM TESTLERİ

ÖN
GÜNDÜZ

GECE

ARKA
GÜNDÜZ

TİME LAPSE

ÖN

ARKA

Arka kamerası güneş altında odak kayması sorununa sahip.

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Güvenilir bir firma olması, uygun fiyattan ürün satması ve destek konusunda iyi olduğu için Gearbest’i öneriyorum. Kargo ortalama 15 gün içerisinde teslim ediliyor. Kargo takip sayfamdan destek alabilirsiniz. http://www.arac-kamera.com/yurt-disi-kargo-takip-terimleri/802

Bazen indirimler mobile özel olabiliyor. Bu yüzden hem mobil hem pc için linkler ekledim. Mobil linkleri kullanarak bilgisayardan da satın alabilirsiniz.

MASAÜSTÜ

B40D Araç kamerası – 62.58 dolar- Ücretsiz takip kodlu kargo
“car18off” indirim koduyla 51.32 dolara satın alabilirsiniz.
http://tr.gearbest.com/car-dvr/pp_391603.html

MOBİL

B40D Araç kamerası – 46.99 dolar- Ücretsiz takip kodlu kargo
http://m.gearbest.com/car-dvr/pp_391603.html

Samsung Evo Plus 32 GB U1 Micro SD Kart
https://m.gearbest.com/memory-cards/pp_28060.html

Samsung Evo Plus 64 GB U3 Micro SD Kart
https://m.gearbest.com/memory-cards/pp_279099.html

GPS modülü
GPS MODÜLÜ STOKTA KALMAMIŞ. ALİEXPRESS’DEN SATIN ALABİLİRSİNİZ.

Daha önce Aliexpress’den alışveriş yapmadıysanız “Aliexpress’den nasıl alışveriş yapılır?” adlı sayfayı ziyaret etmenizi öneririm. Kargo ortalama 15 gün içerisinde teslim ediliyor.

B40D Araç kamerası – 53.61 dolar- Takip kodlu kargo 0.89 dolar
https://tr.aliexpress.com/item/2017-Novatek-96655-B40D-Car-DVR-Dual-Lens-Dash-Cam-Digital-Video-Recorder-Camcorder-1080P-G/32811610233.html

GPS modülü – 6.87 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/GPS-Module-for-Car-DVR-GPS-Log-Recording-Tracking-Antenna-Accessory-for-VIOFO-A118-for-A118C/32789575309.html

Aşağıya eklenen USB kablo tipi kameraya uygun tiptedir.

Sahibinden.com Düğmeli OBD II Araç şarjı Mini USB – 60 TL – Ücretsiz kargo

İndirim Kuponları Sayfası

Hakkında Mert Akyıl

Arac-Kamera.com için içerik sağlayan inceleme yazan yönetici. 2006 model Mini Cooper S R53 kullanıcısı. Aracında Viofo A119 modelini kullanıyor. 4 yıldır arac-kamera.com'un hizmet vermesini sağlıyor.

61 yorumlar

 1. B40d kayit sirasinda ic mekan ses kaydi kapatilabiliyor mu

 2. Aykut bey iyi günler. Öncelikle bu faydalı site için teşekkürler, gerçekten saygı değer bir iş yapmışsınız. En kısa zamanda araç içi kamera almayı düşünüyorum, çok fazla bilgi sahibi olmadığımdan ve piyasada yüzlerce ürün olduğundan kafam karışmış durumda. Sitenizdeki önerilenler ve önerilmeyenlere de bir göz attım, bu incelemenizi de okudum. Düşüncem çift yönlü kamera almak. Piyasanın son durumuna göre hangi ürünü önerirsiniz, bu ürünün yeni modelleri mevcut mu ve üstte çift yönlü önermediğinizi söylemişsiniz, sebebi nedir acaba? Teşekkürler.

  • Çift yönlü kameralar tek bileşenle 2 kayıt almaya çalıştığı için genellikle ön kameraya %75, arka kameraya %25’lik güç ayırır. Arka kameralar verimli olmaz. Ön kameradan da %25 görüntü kaybı yaşamış olursunuz. B40D modelini incelemek istememin sebebi fiyatının uygun olması, kapasitörlü olması ve extra olarak geri görüş kamerasına sahip olması. Çift kameralı model alırken arka kameradan bir şey beklememek gerekiyor. Sadece kaba taslak bir görüntü sunuyor. Hiç yoktan iyidir diye bakılabilir.

   • Aykut bey, bu ürünü verdiğiniz linkten söylemeyi düşünüyorum. Ancak linkteki ürünün yorumlar kısmında en altta GPS desteği var mı diye sormuşlar, yok cevabını vermiş satıcı. Siz de GPS linki vermişsiniz yukarıda. GPS de söyleyeceğim ama aklım karıştı. GPS uyumlu mu ürün?

    • Cihazin gps destegi bulunuyor. Menulerinde gps’i aktiflestirmek icin kisim da mevcut. Linkini verdigim gps modulu cihazla uyumlu olarak calisiyor. Kendi kullandigim (linktekiyle ayni urun) gps moduluyle test ettim.

 3. Bu modelin arka kamerasını güncellemişler, Gearbest’te göremedim. Tam alınabilir olmuş görünüyor: https://www.amazon.com/ARECORD-B40D-Capacitor-Recorder-Internal/dp/B01KT5MASA?th=1

 4. hakan pehlivan

  Bu ürünü Gearbestten aldım.Aracıma uyguladım.Gayet memnun kaldım.Yine de sormak istediğim arka kamera değiştirilemez mi?Örnek olarak linkteki kamera ile.
  http://www.gearbest.com/car-alarms-security/pp_274804.html

 5. Aykut Bey merhaba, B40D için güncel yazılım bilgisi ya da üretici sitesinin linki var mı elinizde ? Cihazın üstündeki yazılımı kontrol etmek istiyorum, yeni teslim aldığım cihazımda 20160719.001 sürüm yazılım var. Cihaz direkt aküye bağlı, motion dedection açık ancak kontrol ettiğimde park yerinde hiç hareket olmamasına rağmen sürekli kayıt yapıyor. Yazılımla ilgili olabileceğini düşündüğüm için size sormak istedim. (Dashcamtalk’ta da bulamadım)

  • Merhaba Fatih Bey,
   B40D için yazılıma hiç rastlamadım. Farklı hafıza kartıyla deneme yapabilirsiniz? Video kaydındaki sorunların genel sebebi hafıza kartı oluyor.

 6. nejat çoban

  Aykut bey B40D modelini sipariş ettim be gps programını bilg. indirdim bu program benim modülüme nasıl ayarlanıyor anlatabilirmisiniz.

  • GPS’e uzaktan erişim sağlayamazsınız. Karta kayıt ettiğiniz görüntüleri, programı açıp üzerine bırakırsanız videodaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

 7. kolay gelsin Aykut Bey. Tavsiyelerinizi inceleyerek bu kameradan aldım. kameradan gayet memnunum fakat şöyle bir sorunum var: kameranın kayıt görüntülerini bilgisayardan izlerken zorlanıyorum. çünkü görüntü ya bozulma oluyor ya da görüntü kesik kesik ilerliyor. bunun sebebi ne olabilir.? iyi günler

  • Bunun 3 sebebi olabilir. Genellikle sorun 1 ve 2 numaralı maddelerden kaynaklanır. Bunlar;
   1. Düşük okuma hızına sahip hafıza kartıyla veya düşük okuma hızına sahip hafıza kartı okuyucusuyla, videoları karttan bilgisayara kopyalamadan izlemeye çalışmanız sonucu yeteri kadar veri alınanaması sonucu videonun takılması veya renk değiştirmesidir.
   2. Bilgisayarın sistem gereksinimlerinin düşük olması,
   3. Video oynatıcınızın kod çözümünün oldukça yavaş olması sonucu videonun bozulması. Eğer sorun ilk 2 maddeden kaynaklı değilse gom player veya vlc player programlarıyla izlemenizi öneririm.

 8. Günhan Tüzüngüç

  MErhaba Aykut Bey.
  Benim hem aracın önünü geniş açı ile kayıt yapabilecek bir kameraya ve geri vites kamerasına ihtiyacım olacak. İkisinin bir arada olduğu bir cihaz mevcutmudur?

 9. Aykut Bey Merhaba, Bir süredir sitenizdeki araç kameraları hakkın yorumlarınızı inceliyorum. Octavia aracımda geri vites kamerası olmadığı için BD40 modelini düşünüyorum, sizin BD40 dan daha üst bir model tavsiyeniz var mıdır? ayrıca yukarıda Merih bey BD40 güncellenmiş modelini sunmuş, yeni BD40 da ne gibi artılar gelimiş inceleme fırsatınız oldu mu? Teşekkürler.

  https://www.amazon.com/ARECORD-B40D-Capacitor-Recorder-Internal/dp/B01KT5MASA?th=1

 10. Aykut Bey iyi geceler, bende aracım için araç içi çift kamera,, geri görüş ve de navigasyon cihazı almak istiyorum fakat hepsi ayrı ayrı olunca aracın önü dolmuşçuların arabası gibi gözükecek. Bunların tamamının bir arada olduğu bir cihaz tavsiye edebilir misiniz?

  Saygılar

 11. MERHABA AYKUT BEY
  Çit yön kayıt için hangi kamara uygun kısa süreli park çarşı içi sürekli araç hasar görüyor bunu tespite hangi kamara uygun A119 mu yoksa B 40 D mi yada farklı öneriniz varmı Teşekkürler

 12. Gearbest’den satın aldım. Ancak araçların plakalarını okumakta zorluk yaşıyorum. Özellikle aracın tam arkasında değilsem yada araç hareket halindeyse plakalar silikleşiyor. Acaba kamerada bir ayar mı yapmam gerek?

 13. Selahattin ERDOĞAN

  Merhaba, özellikle park halindeyken aracımın dört bir tarafını izleyeceğim şekilde bir araç kamerası bakıyorum. GPS’li olması birkaç dolar farkla mantıklı geliyor. Buna göre tavsiye edeceğiniz bir marka ve şu an itibarıyla en uygun (ücretsiz kargo ile) yer bilgisi verebilir misiniz? Bir de gümrük için ayrıca bir ödeme gerektirmeyecek şekilde bilgilendirirseniz minnettar olurum. Aliexpress’ten alışveriş yapıyorum, güvenilir yabancı sitelerden alışveriş yapabilirim.

 14. Merhaba Aykut Bey,
  Yukarıda B40D için 64 gb Kingston güvenilir satınalma linki vermişsiniz. Ciddi bir fiyat farkı olmadığından aynı ürünü Hepsiburada.com dan sipariş etmeyi düşünüyorum. Yalnız bu ürün açılıp cihaza takıldığında iadesi yok. Onun için uyumluluk konusunu tekrar sormak istedim. Aşağıda linkini verdim. Yukarıda uyumlu olduğundan bahsettiğiniz ürün bumu?
  Alaka ve emekleriniz için teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar.

  http://www.hepsiburada.com/kingston-64gb-class10-microsdxc-hafiza-karti-sdcx10-64gb-p-FTKINGHFZMCR64CLS1?magaza=A4tr

 15. Merhaba
  Smarnoo s1 model için nasıl düşünüyorsunuz acaba? B40D ile Smarnoo S1 arasında kaldım.
  Teşekkürler ilgilendiğiniz için.

 16. B40D modelini sipariş verdim. ekranı 1.5inc. merak ettiğim konu hareket halindeyken (yani sürekli ) yada geri geri gideceğim zaman arka kamerayı aktif hale getirebilirmiyim. park ederken işe yarar mı ?

 17. iyi günler Aykut bey. Ben B40D araç kamerası aldım. yalnız hareket algılamayı açtığımda çok yakına gelince kayıt yapmaya başlıyor. arabanın önünde olsam bile devreye girmiyor. neredeyse 10 cm yakında algılıyor. bu normal mı? teşekkür ederim ilginiz için.

 18. Merhaba Aykut bey bu kamera için sandisk class 10 hafıza kartı uyumlu mudur acaba ? Hepsiburada da 79 TL gibi bir fiyati var ?

 19. mrb.Aykut bey aracım için çift kameralı bir sistem almak istiyorum B40D ile Dash Cam, Junsun Car Camera DVR Full HD 1080P Dual Lens 170° with Rear View hangisini tavsiye edersiniz limit önemli değil .Aynı zamanda arka kameranın geri görüş kamerası gibi kullanılabilen bir model varsa başka markada olsa önerebileceğiniz bir model varmı.teşekkürler

 20. Aykut Bey F68 sipariş verdim.Araç çakmaklık şarj için herhangi bir çakmaklık usb uygun olurmu yada alabileceğim öneriniz varmı.

  • Merhaba,
   Öncelikle şimdiden hayırlı olsun. Eğer araç şarjınız varsa ona 3 – 3.5 metre kablo alarak kullanabilirsiniz. Kameranın aparatlarıyla yapışkanlı tutucu yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız kablo olacaktır.

 21. amad saruhan

  merhaba Aykut bey,
  b40d modelinin linklerini inceledim.tesadüfen gearbest bu ürün flash sale oalrak 30 dolara satıyor, aklıma takılan bu kameranın üstünde neden viofo yazmıyor..
  replika bir ürün mü bu?

  teşekkürler.

 22. GBB40D kodu ile indirim alamıyorum.

 23. b40d kameram var ve genelde oldukça memnunum. ancak time lapse seçeneğini kullandığım zaman kontak kapanana kadar time lapse da kalıyor, ancak kontak kapanıp daha sonra yeniden kontak açıldığında time lapse özelliğini hatırlamıyor ve normal video kaydına geçiyor.bu normal mi, yoksa hafıza kartında veya yazılımda bir sorun mu vardır?

  • Merhaba Serhat Bey,
   Cİhazın içerisinde bilgisayarlarda da olan bios pili denen, hafızayı tutmaya yarayan ufacık bir pil mevcuttur. Bu pilde sorun olduğu zaman tüm ayarlar sıfırlanır. GPS’le birlikte kullanmıyorsanız tarih ve saatin de sıfırlanmış olması gerekir. Diğer ayarlar da sıfırlanıyor mu?

 24. Mrba bu kameranın av girişi varmıdır birde dauble teybe bağlayıp kameranın görüntüsünü teypten görüntüleyebilirmiyiz

 25. Temel Özkan

  Merhabalar. Ürünü sizin incelemenizden görüp aldım, gayet de memnuniyetle kullanıyordum. Ancak şöyle bir sorun oluştu: otomobili çalıştırıyorum, kamera açılıyor (henüz arka kamerayı takmadım), arka kameranın görüneceği yerde siyah kare ekran var, sonra arka kamera kablosunu takıyorum, o küçük siyah ekranın olduğu yere görüntü gelir gelmez 1 saniyelik yeşil renk oluyor ve komple kayboluyor. Sadece ön kameranın görüntüsü kalıyor. Arka kameranın görüntüsünün olması gereken yerde herhangi bir siyaha mavi üyelik vs ekran da olmuyor, komple kayboluyor. Kabloyu çıkarınca tekrardan sol üstteki arka kamera görüntüsünün olması gereken yer siyah oluyor. Sebebi ne olabilir acaba?

 26. Gearbestten b40d kamerası aldık Samsung’un 64 gblik aldık beşer dakikalık 3 üç tane kayıt yapıyor sorunun ne olduğunu bilemedik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir