Arrow
Arrow
Slider

Popüler Araç Kameraları ve Fiyatları – En İyi Araç Kameraları

Image00003u

Bu konu 5 KASIM 2017 tarihinde güncellenmiştir.

ARAÇ KAMERASI NE İŞE YARAR?

Bu sayfa araç kamerasında hakkında hiç bilgisi olmayanlar için hazırlanmıştır. Anlatımın içerisinde geçen araç kameralarının inceleme linkleri yazının sonunda mevcuttur. Aşırı şekilde detaylara girmeden kameranın kullanım amacı ve özelliklerini anlatmaya çalışacağım. Araç kameraları aracın önünü, arkası veya içerisi sesli olarak videoya kaydeden cihazdır. Dahili hafızaları yoktur, kaydı sd karta veya micro sd karta yaparlar. Kayıt saklama kapasiteleri destekledikleri maximum kart kapasitesi ve yaptıkları kaydın çözünürlüğüne göre değişkenlik gösterir. Enerjiyi araç çakmaklığından alır. Araba çalıştırıldığı zaman kayda başlar, araba kapatıldığı zaman kaydı durdurur. Sürekli kayıt yapmak için kameranın aparatlarıyla oynamak gerekir. 24 saat kayıt yapabilen fabrikasyon kamera yoktur. En çok tercih edilen araç kameraları genellikle ön camdan dışarıyı çekenlerden. Hem hesaplı oluşları hem de çift kameralı modellere göre çok daha yüksek netlikte kayıt yapmaları yüzünden tercih edilir.

Araç kamerası piyasası oldukça değişkendir. Yüzlerce farklı marka ve model mevcuttur. Seçim yapması oldukça zordur. Ben testlerini yapmadığım cihazları başkalarına da önermiyorum. Bu sayfada önereceğim tüm cihazlar incelemesi yaptığım cihazlardır. 2014 yılının en popüler araç kamerası G1W modeliyken artık neredeyse hiç satılmayan bir cihaz geldi. 2015 yılında piyasaya çıkan A118c modeli, G1W araç kamerasının önünü kesmiş oldu. 2016 yılına gelindiğinde A119 modeli piyasaya çıktı. Bu cihaz A118c modelinin gelişmişidir.

2017 yılında en fazla tercih edilen araç kamerası A119 modelinin GPS opsiyonlu olanıdır. Ortalama 70 dolarlık fiyatı olan bu cihaz 2K çekim kalitesine, oldukça iyi gece çekim kalitesine, hareketli lense, aracın hız ve koordinat bilgilerini videoya ekleyen GPS modülüne sahiptir. A119 GPS modeli anlattığım sebeplerden dolayı şuan en çok tercih edilen modeldir. Eğer bütçenizi aşmıyorsa hiç araştırma bile yapmadan almanız gereken A119 GPS modelidir. Eğer A119 GPS modeli bütçenizi aşıyorsa A118c modelini tercih edebilirsiniz. A119’la gündüz farkı neredeyse yok denecek kadar az olmasına rağmen, gece çekiminde A119 modeli çok daha başarılıdır.

24 SAAT KAYIT YAPMAK İÇİN
Eğer araç kamerası 24 saat çekim yapabileceği şekilde bağlanırsa, park halinde araca vurup kaçanların plaka ve araç bilgilerini içeren videoya sahip olabilirsiniz. 24 saat kayıt yapmak için OBDII şarj kitini kullanabilirsiniz. OBDII şarj kiti incelemesi: http://www.arac-kamera.com/obd-ii-arac-sarji-24-saat-kayit-yapmak/12339

HANGİ KAMERAYI ALMALIYIM?

Araç kamerası tavsiyelerim kişinin isteğine ve kullanım amacına göre çeşitlilik göstermektedir. Araç kameralarının wifi, gps, g-sensör, park modu, geniş açı, yüksek hafıza gibi bir çok değişken özellik bulunmaktadır. Alıp pişman olmayacağınız kameraları aşağıya tabloyla listeledim. Benim şuan ki favori kameram A119 GPS modeli. Eğer A119 GPS modeli bütçenizi aşıyorsa, A118 modelini tercih edebilirsiniz. İncelemelerini okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Sorularınız varsa yorumlardan sorularınızı sorabilirsiniz.

Kendi aracımda çift kameralı sony sensörlü AddKey 4 inc modelini kullanmaktayım. Dışarıdan fark edilebilirliği az ve 160 derece çekim açısına sahip olduğu için bu modeli tercih ediyorum.
http://www.arac-kamera.com/addkey-4-inc-cift-kamerali-arac-kamerasi-detayli-incelemesi/13255

Bu sitede araç kamerası satışı yapılmamaktadır. İnceleme ve testlerini yaptığımız kameraları satın alabileceğiniz güvenli linkleri paylaşıyoruz. Aşağıdaki listedeki tüm kameralar güvenilir satıcı/firma linkleridir.

KARŞILAŞTIRMA ve GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKLERİ

Eğer incelemeleri okuyacak ve kamera araştıracak zamanınız yoksa önereceğim cihaz kesinlikle A119 GPS modelidir. 2016 yazının başında çıkan bu model, geliştirme için düzenli olarak yazılım güncellemesi almaktadır. Şuan alınabilir en sorunsuz ve iyi gizlenebilir araç kamerası A119 GPS modelidir. A119 incelemesi, indirim kuponları ve satın alma linkleri için; http://www.arac-kamera.com/a119-arac-kamerasi-detayli-incelemesi/10013

1

G1W – CB – Uygun fiyatlı
2015 yılının en popüler araç kamerası G1W hala güncel sayılabilecek novatek 96650 chipsete sahiptir. 64 GB micro SD kart destekler. 120 derecelik çekim açısı vardır. Kapasitörlü bataryaya sahiptir. Cihazın ömrü oldukça uzundur.

G1W – CB araç kamerası incelemesi 
http://www.arac-kamera.com/g1w-detayli-arac-kamerasi-incelemesi/8

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKİ
G1W – CB araç kamerası 42.87 dolar + 2.99 dolar takip kodlu kargo ücreti
“TRGB101312” indirim koduyla 26.99 dolara satın alabilirsiniz.
https://m.gearbest.com/car-dvr/pp_196898.html

2

Viofo A118c – GPS, İyi saklanabilir, Uygun fiyat
Viofo’nun en uygun fiyatlı araç kamerası 2016 yılının en popüler araç kamerasıydı. G1W’nin de kullandığı Novatek 96650 chipsetini kullanıyor. Kameraya GPS eklenebiliyor. 170 derecelik çekim açısı var. Kapasitörlü bataryaya sahip.

Viofo A118c araç kamerası incelemesi
http://www.arac-kamera.com/b40-arac-kamerasi-incelemesi/139

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKİ
Viofo A118c araç kamerası 57.99 dolar ücretsiz takip kodlu kargo
https://www.zapals.com/viofo-a118c-1-5-inch-lcd-1080p-car-dash-camera-motion-detection.html

GPS modülü – 6.87 dolar ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/GPS-Module-for-Car-DVR-GPS-Log-Recording-Tracking-Antenna-Accessory-for-VIOFO-A118-for-A118C/32789575309.html

3

B40D – GPS, İyi saklanabilir, Çift kamera
2016 yılında oldukça popüler olan A118c modelinin çift kameralı modeli olarak adlandırabilirim. Arka kamerası da mevcut. Novatek 96655 chipsetini kullanıyor.. A118c’de de olduğu gibi kameraya GPS eklenebiliyor. 170 derecelik çekim açısı var. Kapasitörlü bataryaya sahip.

B40D araç kamerası incelemesi
http://www.arac-kamera.com/b40-arac-kamerasi-incelemesi/139

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKİ
B40D araç kamerası 52.93 dolar ücretsiz takip kodlu kargo
https://m.gearbest.com/car-dvr/pp_391603.html

GPS modülü – 6.87 dolar ücretsiz takip kodlu kargo
https://tr.aliexpress.com/item/GPS-Module-for-Car-DVR-GPS-Log-Recording-Tracking-Antenna-Accessory-for-VIOFO-A118-for-A118C/32789575309.html

4 Viofo A119 – GPS, İyi saklanabilir, 2K görüntü kalitesi, Sürücü asistanı
Viofo’nun 2016 yılında çıkardığı ve şuan en çok tercih edilen araç kamerası olan A119 GPS modeli 2K çekim kalitesine sahip. Üstteki kameralara göre çok daha güçlü olan Novatek 96660 chipsetini kullanıyor. Sürücü asistanı özelliği mevcut. Park modu sayesinde alandan tasarruf sağlayarak park halinde de çekim yapabiliyor. GPS’le birlikte satın alınabiliyor. Video kaydına hız ve koordinat bilgilerini yazabiliyor. Kapasitörlü bataryaya sahip.

Viofo A119 GPS araç kamerası incelemesi
http://www.arac-kamera.com/a119-arac-kamerasi-detayli-incelemesi/10013

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKİ
Viofo A119 GPS araç kamerası 78.99 dolar – Ücretsiz takip kodlu kargo
https://www.zapals.com/viofo-a119-1440p-car-dash-camera-64gb-micro-sd-card-with-gps-module.html

5 Viofo A119S – GPS, İyi saklanabilir, Daha iyi gece çekim kalitesi, Sürücü asistanı
Viofo’nun 2017 yılında çıkardığı ve şuan en çok tercih edilen araç kameralarından olan A119S GPS modeli 1080p 60 FPS çekim kalitesine sahip. Üstteki kameralara göre çok daha güçlü olan Novatek 96660 chipsetini kullanıyor. Sürücü asistanı özelliği mevcut. Park modu sayesinde alandan tasarruf sağlayarak park halinde de çekim yapabiliyor. GPS’le birlikte satın alınabiliyor. Video kaydına hız ve koordinat bilgilerini yazabiliyor. Kapasitörlü bataryaya sahip.

Viofo A119S GPS araç kamerası incelemesi
http://www.arac-kamera.com/viofo-a119s-a119s-gps-arac-kamerasi-detayli-incelemesi/13047

GÜVENİLİR SATIN ALMA LİNKİ

Viofo A119S GPS araç kamerası 92.99 dolar ücretsiz takip kodlu kargo
https://www.zapals.com/viofo-a119s-1080p-fhd-car-dash-cam-sony-exmor-imx291-with-gps-mount.html

Yukarıdaki kameralarda bulunan özellikler ve açıklamaları;

Döngüsel Kayıt
Araç kameraları hafıza kartlarına döngü şeklinde kayıt yapar. Hafıza kartını elle boşaltmaya gerek yoktur. Kart doldukça eski kayıtlar silinir, yeni kayıtlar karta yazılır.
Park Modu
Park modu yukarıdaki liste Viofo A119 ve A119s modellerinde bulunmaktadır. Park modundan kısaca bahsedecek olursak; öncelikle kameraya sürekli enerji vermek gerekir. Bunun için OBDII şarj kiti kullanmalısınız. Buraya tıklayarak OBDII şarj kitini inceleyebilirsiniz. Park modunu çalıştırınca; kamera hareket algıladığı zamanlarda normal hızda kayıt yapar, hareket algılamadığı zamanlarda hızlandırılmış video şeklinde kayıt yapar. Bu şekilde kayıt yapması hafıza kartında daha fazla görüntü saklanmasını sağlar. Yani yerden tasarruf yapar.
HDR
HDR (veya WDR) ışık parlamalarını engellemeye  yarar. Daha temiz görüntü için HDR olmazsa olmazdır. HDR özelliği bulunmayan araç kamerası yok denecek kadar azdır.
G-sensör
Türkçe karşılığı darbe sensörüdür. Kaza anında darbeyi algılar ve videoyu silinmeyeceği şekilde, ayrı bir klasöre taşır. Darba algılanan video elle silinmediği sürece kartta kalır.
GPS
Yukarıdaki listede olan G1W dışında diğer kameralarda GPS desteği bulunmaktadır. GPS kameranın hız ve koordinat bilgilerini videoya eklemeye yarar. Bazı araç kameraları video üzerinde gösterir, bazıları video içine gizler bilgisayardan programla açılabilir.
Batarya
Araç kameralarında 2 tip batarya vardır. İlki standart pil, ikincisi kapasitördür. Standart piller güneş altında şişme yapar ve belli bir dolma/boşalma ömrü vardır. Sıcak bir şekilde, güneş altında kullanılan kamera ömrünü kısa sürede tamamlar. Kapasitör çok daha güvenli ve uzun ömürlüdür. Şuana kadar kapasitörün ömrünü doldurabilen birini duymadım. Pile göre çok az enerji tutar. Güç kesildikten sonra son videoyu kaydedecek kadar güç tutar ve hemen kapanır. Tekrar enerji verilmeden çalıştırılamaz.
Şerit Takip Uyarısı
Kamera şeritleri algılayarak şeritten kayma durumlarında görsel ve sesli uyarı verir. Kirli şeritlerde veya şerit bulunmayan yollarda bu özellik çalışmaz. Cihaz ayarlarından açılıp kapatılabilir.
Çarpışma Uyarısı
Öndeki araçla kamera arasındaki mesafe tehlikeli şekilde azaldığı zaman kamera görsel ve sesli uyarı verir. Cihaz ayarlarından açılıp kapatılabilir.
Acil Durum Tuşu
Cihaz üzerinde bulunan bir tuşla videoyu silinmeyeceği şekilde başka klasöre kopyalamaya yarar. Trafikte başınıza gelenleri içeren ve silinmesini istemediniz videoları bu tuş yardımıyla kopyalabilir ve saklayabilirsiniz.

Size yardımı olacağını düşündüğüm diğer sayfalar;

Gearbest’den nasıl alışveriş yapılır?
http://www.arac-kamera.com/gearbestten-nasil-alisveris-yapilir/7682

Aliexpress’den nasıl alışveriş yapılır?
http://www.arac-kamera.com/aliexpress-alisveris-rehberi-nasil-alinir/12069

Kargo takip rehberi
http://www.arac-kamera.com/yurt-disi-kargo-takip-terimleri/802

İndirim Kuponları Sayfası

Hakkında ae

226 yorumlar

  1. Hocam iyi günler. Benim bir sorunum var ve sizden çözüm önerisi istiyorum. Yaklaşık 1 ay kadar önce A119 V2 GPS li kamera aldım. İlk olarak çakmaklıkla kullandım. Sonra gece park halinde darbe oldukça da kayıt yapsın diye obd 2 kablo aldım senin de sattığın düğmeli olanlardan. Kamerayı obd ile bağladıktan sonra arabayı kullanırken arada bir kapanıp açılıyor. Aracımda start-stop var ondan olabilir mi acaba çözüm önerin varmı. Birde geceleri gene sürekli kayıt yapmış 2 dk lık, 3 dk lık. Darbe sensörünün hassasiyetini düşük yaptım ama gene aynı durmadan kayıta girmiş sık aralıklarla. Bunun aküye zararı olur diye korkuyorum. Gerçi obd enerjiyi kesiyo akü zayıflayınca ama. Ne yaparsam bbu sorunlardan kurtulabilirim. Yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler.

    • Start stop açılıp kapanırken bazı yerlerde enerji kesebiliyor. Benim aracımda da start stop var. Aynı şey bende de oluyor. Şans işi bu biraz. Her arabada yaşanmıyor. Eğer park ettiğiniz yer çok karanlıksa hareket sensörü algılayamıyor olabilir. Hızlandırılmış video çekmesiyle, normal video çekmesi arasında enerji farkı yoktur. Cihaz açık olduğu sürece aynı enerjiyi harcayacaktır. Sorun yaşamazsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir